jestřebí

Text dotazu

Dobrý den,
hledám odpověď na otázku původu slova "jestřebí". Konkrétně se jedná o
souvislost s regionem Jestřebí hory (severovýchodní Čechy, část bývalých
Sudet). Našla jsem zatím dvě příblížení - jestřebí od staročeského "jest
trebiti" - ve významu je třeba vzdělávat, zúrodňovat půdu a poté, že v
souvislosti s názvem Jestřebí hory pochází slovo z německého Falkengebirge,
kde ale zase ztrácím nit, protože "der Falke" je v češtině sokol a ne
jestřáb.

Odpověď

Dobrý den,

slovníky místních a pomístních jmen se shodují na vysvětlení, že slovo "Jestřebí" vzniklo přeměnou "a" v "e" u tvaru přídavného jména slova jestřáb.

* Pomístní jména v Čechách : o čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. 1. vyd. Praha : Academia : Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky, 1995. ISBN 80-901072-8-1.

* PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960.

Se svým dotazem se můžete obrátit také na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .

Pracovníci poradny mohou mít k dispozici další dokumenty k etymologii místních názvů v Čechách.