Jelizaveta Nikolská

Text dotazu

Dobrý den, mám na Vaše fondy dotaz, zda mi poradíte s datumem úmrtí bývalé
primabaleríny Národního Divadla Jelizavety Nikolské. Udává se, že zemřela ve
Venezuele s datem roku 1955, ovšem bez data dne a měsíce.
 Ve Slovenské republice jsem se však setkal s tvrzením, že zemřela opět
neznámého dne a měsíce, ale v roce 1963. Můžete mi poradit, zda je známé
její skutečné datum smrti? Velice děkuji, s pozdravem

Odpověď

Dobrý den,
všechny nám dostupné slovníky a publikace o baletu, které uvádějí jméno Jelizavety Nikolské, se shodují na roku úmrtí 1955. Žádný z níže uvedených zdrojů ovšem neuvádí přesné datum úmrtí. Nejvíce informací o jejím životě ve venezuelské emigraci přináší článek:  CHILČENKO, Vladimír. Ruská tanečnice, která proslavila český balet. Lidové noviny. [Praha]. roč. 15, č. 113 (20020516), s. 6. ISSN 0862-5921. Píše se zde:
"V Caracasu se provdala za svého bývalého tanečního partnera Františka Karhánka. Baletní škola, kterou si zde založili, se stala známou na celém jihoamerickém kontinentě. V roce 1955 slavná primabalerína neočekávaně umírá ve svých jedenapadesáti letech."

Zdroje, které nabízejí informace o Jelizavetě Nikolské:
* BRODSKÁ, Božena. Dějiny baletu v Čechách a na Moravě do roku 1945. 1. vyd.
V Praze : Akademie múzických umění, 2006. ISBN 80-7331-047-3.
* Český taneční slovník : tanec, balet, pantomima. 1.vyd. Praha : Divadelní ústav, 2001. ISBN 80-7008-112-0.
* Národní divadlo a jeho předchůdci : slovník umělců divadel Vlastenského,
Stavovského, Prozatímního a Národního. 1.vyd. Praha : Academia, 1988.
* TOMEŠ, Josef. Český biografický slovník XX. století. II. díl: K-P. Praha ; Litomyšl : Paseka : P. Meissner, 1999. ISBN 80-7185-246-5.

(použité katalogy:
- Online katalog Národní knihovny ČR: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc
- Články v českých novinách, časopisech a sbornících:
http://sigma.nkp.cz/cze/anl

Se svým dotazem se můžete obrátit také na knihovnu Divadelního ústavu.
Prostřednictvím Infopultu Divadelního ústavu můžete biografické údaje J.Nikolské konzultovat přímo s odborníky daného oboru:
http://www.divadlo.cz/infopult/verejnost.asp?infopult=1