jednotka kVA

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat jak se správně převádí jednotka kVA na VA. Pokud je napsáno na transformátoru 250kVA - znamenáto, že při napětí 250kV lze odebírat proud 1A nebo 1kA. Předem děkuji, s pozdravem.

Odpověď

Dobrý den, předpona kilo- obecně znamená, že při převodu na základní jednotku je nutné uvedený číselný údaj vynásobit jedním tisícem. Např. 22 kV (kilovoltů) = 22 x 1000 V = 22 000 V (voltů). Vysvětlení dalších předpon naleznete např. na http://www.prevod.cz/index.php?str=590#nas.

VA (voltampér) je  jednotkou zdánlivého výkonu (S),  využívá se jen v elektrotechnice.  Zdánlivý výkon (S) je určen součinem efektivních hodnot napětí (U) a proudu (I), neboli platí S = U x I (VA; V, A). Tento vzorec se využívá pro výpočet výkonu střídavého proudu v obvodech, které  mají nejen činný, ale i indukční odpor, tedy pro výpočet výkonu elektromotorů, transformátorů a jiných spotřebičů s cívkami. U jednofázového střídavého proudu rozeznáváme tři druhy výkonu, a to zdánlivý výkon S, činný výkon P a jalový výkon Q. Domníváme se, že dle tohoto vzorce můžete vypočítat i Vámi uvedený příklad.

Vzhledem k tomu, že nejsme v této oblasti odborníky, doporučili bychom Vám též prostudovat specializované stránky FyzWeb (http://fyzweb.cz/novinky/index.php), které obsahují i Odpovědnu (http://fyzweb.cz/odpovedna/index.php). Obdobně jako u Ptejte se knihovny, i zde jsou jednotlivé otázky archivovány a je možné v nich vyhledávat.

použité zdroje:

* KAPLER, Ivan. Míry, jednotky, veličiny. Ostrava : Repronis, 2000. 101 s. ISBN 80-86122-43-3.
* OPAVA, Zdeněk. Elektřina kolem nás. Praha : Albatros, 1985. 336 s.

Obor

Fyzika a příbuzné vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

17.12.2008 16:32

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu