Je to ve mně jako v koze

Text dotazu

Dobrý den a předem velmi děkuji za odpověď. Používám pořekadlo ,,je to ve mně jako v koze", narazila jsem však na problém, většina lidí jej nezná, a ani nezná jeho význam. Význam jsem se snažila hledat nejen v naučných knihách, ale i na internetu, bohužel výklad jsem nenalezla. Začínám pochybovat, zda jsem si to nakonec sama nevymyslela :-)? Pokud Vás mohu poprosit o vysvětlení a zaslání odpovědi, začnu mít opět klidné spaní :-). Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

výrok to je zdomácnělý, který je používán i v literatuře, ale bohužel se nám jeho výklad nepodařilo doložit. Přikládáme pouze vysvětlení z volného internetu, které můžete sama snadno nalézt.

Evald Schorm v povídce nazvané DŮM RADOSTI nejvýrazněji pochopil Hrabalovu snahu zachytit „krásu v ošklivosti a ošklivost v kráse.“ Hláška „Je to ve mně jako v koze,“ jíž malíř zdůvodňuje svoji tvůrčí potenci, ve své době doslova zlidověla. Zdroj: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=14075

•             Čítanka, kde se Vámi uváděné slovní spojení používá - MARTINKOVÁ, Věra, FOCHOVÁ, Daniela a KUČEROVÁ, Zdeňka. Čítanka 1: učebnice pro 1. ročník středních škol. 2., přeprac. vyd. Praha: Trizonia, 1997. 431 s. ISBN 80-85573-58-X.

•             Píseň s „Vaším“ textem - http://bandzone.cz/_74429/album/71640-blamaze-a-kamuflaze.html

Použité zdroje

https://www.korpus.cz/

http://www.ujc.cas.cz/elektronicke-slovniky-a-zdroje/

• ROLLOVÁ, Kateřina. Co to znamená, když se řekne-. Vyd. 1. Praha: Motto, 2000. 120 s. Rádce. ISBN 80-7246-054-4.

• FOLTIN, Karel. Co znamená, když se řekne... První vydání. Olomouc: Rubico, 2016- . svazků. Hrátky. ISBN 978-80-7346-204-8.

• NOVOTNÁ, Anna. Kdo jinému jámu kopá--: lehko i vážný slovník přirovnání, pořekadel a přísloví. Vyd. 1. Praha: Práh, 2013. [120] s. ISBN 978-80-7252-455-6.

• ČERVENÁ, Vlasta, ed. et al. Slovník české frazeologie a idiomatiky. [Sv. 2], Výrazy neslovesné. 1. vyd. Praha: Academia, 1988. 511 s.

• ČERMÁK, František a kol. Slovník české frazeologie a idiomatiky. [Sv. 1], Přirovnání. Vyd. 1. Praha: Academia, 1983. 492 s.

• Velká kniha přísloví. Ostrava: Knižní expres, ©2001. 335 s. ISBN 80-86132-53-6.

• TOMIN, Alexius. Česká přísloví. Vyd. 1. Sokolov: Fornica, 2010. 171 s. ISBN 978-80-87194-21-8.