Je rajče zelenina nebo ovoce?

Text dotazu

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jestli je rajče ovoce nebo zelenina. Některé zdroje uvádí jedno a jiné tamto. Jaká je tedy pravda? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den, na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Podle  Zahranického slovníku naučného bylo rajče původně považováno za okrasnou rostlinu, zeleninou se stalo až koncem roku 1560 v Itálii.  V současné době různě vědní obory na to mají rozdílné názory. Nejvyšší soud Spojených států ve sporu Nix vs. Hedden v roce 1893 rozhodl, že rajče je zelenina. Tento zdánlivě banální problém měl své ekonomické opodstatnění. Na ovoce se tehdy nevztahovala dovozní cla, kdežto na zeleninu ano. Naopak Evropský parlament ho v roce 2011 zařadil mezi ovoce. Lilek rajče, jak se správně nazývá rostlina, jejímž plodem je rajské jablko, a z tohoto pohledu je proto rajče ovocem.

Použité zdroje

Zahradnický slovník naučný : R-Ž. 5. díl. Vyd. 1. Praha : Ústav zemědělských a potravinářských informací, 2001. 674 s., [56] s. barev. fot. : il.
Naučný slovník zemědělský : q - ř. 8. díl. [il. P. Lisý, B. Vančura ; fot. S. Haš]. 1. vyd. Praha : Státní zemědělské nakladatelství, 1981. 628 s.
http://www.rozhlas.cz/radio[…]ozresily-ani-soudy--1380990
http://living.iprima.cz/zah[…]e-slozitejsi-nez-si-myslite