Bratři v triku - triko nebo trik

Text dotazu

Je název filmového studia Bratři v triku odvozen od oděvu (trička) nebo filmového triku? Případně od obojího a je to nějak doloženo? Logo nebo i název vymyslel dle článku (https://www.idnes.cz/kultur[…]050609_155243_filmvideo_gra) Zdeněk Miller: "Logo studia vymyslel v roce 1945 Zdeněk Miler, autor filmů o Krtkovi. Vyhrál tehdy soutěž o nápad na název a dostal prý za to tři dny dovolené." Podobně na: https://www.www-kulturaok-eu.cz/[…]/

Odpověď

Dobrý den,

jak vzpomíná na vzrušenou květnovou dobu a píše ve svých porůznu uveřejněných vzpomínkách jeden ze zakladatelů a organizátorů našeho kresleného filmu Eduard Hofman:  "již 15. května 1945 se sešlo 46 pracovníků bývalého AFITU, (kde se dovednou kamufláží za války připravoval zrod českého kresleného filmu), kteří převzali závod a zahájili přípravu k zahájení práce...Bratři v triku... víte, jak tenhle před lety hodně populární název vznikl?...slovo pamětníků: "Již během práce na filmu Zasadil dědek řepu jsme se často dohadovali o názvu pro celý náš kolektiv. Šlo o vyjádření myšlenky, že film byl vytvářen kolektivně, že šlo o film "kreslený", to je "trikový". Byla řada různých návrhů a nápadů, až při jedné takové vymýšlecí poradě řekl Jiří Trnka mimo jiné i heslo "Bratři v triku" - spíše jako žert. Až teprve druhý den se nám toto společné pojmenování zalíbilo, a tak jsme je přijali do křestního listu. Pak jsme vypsali vnitřní soutěž na nejlepší grafické řešení tohoto hesla. Vítěz Zdeněk Miller (čtenáři znají jistě jeho roztomilý seriál o krtečkovi), který vytvořil trojici kudrnatých kluků v pruhovaných tričkách jako slovník hříčku pro optické vyjádření filmového "triku", dostal za odměnu zvláštní týdenní dovolenou..."

HOŘEJŠÍ, Jan. Páni historici" je to opravdu ten první?

Zdroj: Kino, Roč. 25, 1970, čís. 13, s. 2

URI: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/9630255

Další zdroje:

První filmy Bratří v triku

Zásadním datem v historii českého animovaného filmuje 28. květen 1945. Tehdy se skupina mladých animátorů z AFITu vypravila za uznávaným ilustrátorem a výtvarníkem Jiřím Trnkou s prosbou, aby převzal vedení znárodněného studia. Trnka, ač neměl do té doby s animovaným filmem žádné zkušenosti, nabídku přijal...

První Milerovo dílo však znají všichni diváci, ať již někdy Milerovy filmy a seriály viděli či nikoli. Úvodní titulky každého filmu vzniklého ve Studiu Bratří v triku předchází logo - obrázek tří kudrnatých kluků v pruhovaných tričkách, kteří se uklánějí publiku. Autorem je právě Zdeněk Miler, jehož návrh se tehdejšímu vedoucímu studia Trnkovi zalíbil natolik, že za něj dal Milerovi třídenní volno.

Zdroj: KLUSÁKOVÁ, Veronika. Dějiny českého animovaného filmu. Olomouc: Univerzita Palackého, 2006.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:73021ee0-d351-11e7-a047-005056825209

Trochu jiné vysvětlení názvu:

Bratři v triku je filmové studio vyrábějící animované filmy už od roku 1945. Svůj název získalo podle tří bratrů, kteří v něm působili, neslyšící animátora Borise Masníka a jeho bratrů Vladana a Vojena.

Tehdy bylo jedním ze samostatných ateliérů, studií, tvůrců animace, které a kteří byli za totality bez výjimky dotlačeni pod centrální dozor státního podniku Krátký film.

Slavné logo studia tři uklánějící se chlapečky v pruhovaných tričkách, navrhl pozdější autor slavného Krtečka, Zdeněk Miller.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Brat%C5%99i_v_triku

A ještě další odkaz:

Kinorevue

* Datum vydání ročníku: 1996 Číslo ročníku: 6

* Datum vydání výtisku: 1.1996 Číslo výtisku: 1

* Číslo stránky: 79

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/9428286

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPageDoc.do?id=6370220