Je možné dát dítěti jméno Bea?

Text dotazu

Dobrý den, měla bych dotaz, zda je možné dát dítěti jméno Bea? V kalendáři jsem našla jen Beátu, zajímalo by mne, jestli je možné použít jako vlastní jmeno pouze tuto zkrácenou verzi? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Odpověď

Dobrý den,

volba a zápis jmen se v ČR řídí zákonem č. 301/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Zde je v paragrafu 62 uvedeno, že do matriční knihy nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká ... Vzniknou-li pochybnosti o správné pravopisné podobě jména, je občan povinen předložit doklad vydaný znalcem.
Plný text zákona naleznete např. na Portálu veřejné správy ČR (http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/699/place). Z jazykového hlediska se zapisují do matriky základní, spisovné podoby pravopisně doložených, existujících jmen. Jméno tudíž musí existovat jako jméno, jako jméno se nezapisují jména obecná, tzv. neosobní (např. označení dnů), názvy věcí ani jména zeměpisná. V knize "Jak se bude vaše dítě jmenovat?" naleznete mimo jiné i rejstřík základních podob českých i cizojazyčných mužských jmen, které splnují podmínky zákona o matrikách pro zápis jmen do matriky ČR a pro jejichž zápis již není potřeba žádné další jazykové ověřování. V tomto rejstříku je uvedeno i jméno Bea, domníváme se tedy, že je možné toto jméno bez problému použit. Pokud byste si chtěla tuto informaci ještě dále ověřit, doporučovali bychom Vám kontaktovat příslušnou matriku.

-křestní jméno Beáta, Beata, je latinského původu a znamená blažená, šťastná (z latiny beata).
Českou obdobou jména je Blažena. Domácká podoba : Bea, Beátka, Betka, apod.
jmeniny : 25. října

-křestní jméno Beatrice pochází rovněž z latiny - beatrich znamená přinášející štěstí, oblažující.
Osamostatnělou, z ciziny přejatou zkráceninou je Bea. Domácká podoba : Bea, Beáta, apod.
jmeniny : 29. července podle německého kalendáře

zdroj : M. Knappová : Jak se bude Vaše dítě jmenovat, Praha : Academia 2010