Je jako krkavec

Text dotazu

Prosím o objasnění přirovnání ,,Je jako krkavec".

Odpověď

Dobrý den,

pokud o někom řekneme "Ty jeden krkavče", "Ty jsi (ale) (učiněný) krkavec", "Je jak krkavec", většinou máme na mysli spíše hanlivé označení. Pokud takto někoho oslovíme, vyjadřujeme tím, že daný člověk je hamoun, chamtivý, taktéž krutý či zlý. Známé je také pojmenování "krkavčí matka", které označuje zlou, bezcitnou a krutou matku, např.: "Každý večer děti zavře doma a jde se bavit. Je to krkavčí matka."

Krkavec velký (Corvus corax), obývající téměř celou Evropu, obvykle měří něco málo přes 60 cm a vyznačuje se velkým, silným zobákem. Živí se převážně mršinami. Mezi krkavcovité ptáky patří dále např. havran, vrána, straka, kavka a další. Hanlivá označení, která si berou na pomoc krkavce, nejsou ve skutečnosti ničím podložená. Pokud o někom řekneme "krkavčí matka", měla by to být spíše pochvala. V přírodě je totiž krkavčí matka jednou z nejlepších, stejně jako "krkavčí manželství", které je takřka ukázkové. Samec se samicí spolu žijí v pevném svazku po celý život, vzájemně si pomáhají, při budování hnízda samec nosí materiál a samice staví. V době, kdy samice sedí na vejcích, se její druh o ni pečlivě stará. Hlídá ji a nosí potravu. Po vylíhnutí mláďat se rodiče osvé mladé vzorně starají. Po celých 7 týdnů jim shánějí jídlo a ani poté, co jejich potomci vylétnou z hnízda, se rodičovský svazek nerozpadne. Žijí pohromadě až do příchodu zimy.

Použitá literatura:

* DVOŘÁKOVÁ, Sylva; HRZAL, Slávek. Vrabec v porcelánu, slon v hrsti. České vyd. 1. Praha: Jan Vašut, 2000. 136 s. ISBN 80-7236-126-0.

* MRHAČOVÁ, Eva. Názvy zvířat v české frazeologii a idiomatice: (tematický frazeologický slovník I). Vyd. 1. Ostrava: Ostravská univerzita, 1999. 161 s. Spisy Filozofické fakulty Ostravské univerzity = Scripta Facultatis philosophicae Universitatis Ostraviensis; č. 124. ISBN 80-7042-537-7.