Jde to jako po másle

Dobrý den, potřebuji vědět, proč se říká, jde to jako po másle. V nějaké knize jsem přečetla, že se máslem kdysi potírala rodičkám rodidla, při dlouhotrvajících porodech.... Děkuji

Vaše slova uvádí ve své knize "(Ne)pikantní  jazykověda" prof. MUDr. A. Doležal, DrSc:

"Slyšíme-li, že "to jde jak po másle", málokdo bude spojovat toto úsloví s technikou bab pupkořezných, Hebammen, midwive - spolužen, nizozemských vroedwyf, sage femme - moudrožen, ve Španělsku comadre - spolu s matkou, partera rodící, v Itálii levatrici, zvedající, comare, v Bretani mamdiegues - domácích matek, které, aby porod nešel na sucho, partus siccus - trockene Geburt, vkládaly do pochvy půlliberku másla."

(Doležal, 1996. s. 22 - 23.)

Zdroj:

* DOLEŽAL, Antonín. (Ne)pikantní jazykověda: naturalia non sunt turpia neboli přirozené není nemravné. Vyd. 1. Praha: Grada, 1996. 112 s. ISBN 80-7169-333-2.

Jazyk, lingvistika a literatura

31.10.2014 13:05