Jde to jako po másle

Text dotazu

Dobrý den, potřebuji vědět, proč se říká, jde to jako po másle. V nějaké knize jsem přečetla, že se máslem kdysi potírala rodičkám rodidla, při dlouhotrvajících porodech.... Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Vaše slova uvádí ve své knize "(Ne)pikantní  jazykověda" prof. MUDr. A. Doležal, DrSc:

"Slyšíme-li, že "to jde jak po másle", málokdo bude spojovat toto úsloví s technikou bab pupkořezných, Hebammen, midwive - spolužen, nizozemských vroedwyf, sage femme - moudrožen, ve Španělsku comadre - spolu s matkou, partera rodící, v Itálii levatrici, zvedající, comare, v Bretani mamdiegues - domácích matek, které, aby porod nešel na sucho, partus siccus - trockene Geburt, vkládaly do pochvy půlliberku másla."

(Doležal, 1996. s. 22 - 23.)

Zdroj:

* DOLEŽAL, Antonín. (Ne)pikantní jazykověda: naturalia non sunt turpia neboli přirozené není nemravné. Vyd. 1. Praha: Grada, 1996. 112 s. ISBN 80-7169-333-2.