Jazykový původ obratu basta fidli

Text dotazu

Prosím o vysvětlení původu slovního spojení basta fidli. Vím, že slovo basta najdeme v italštině jako tvar slovesa bastare ve významu stačí, dost. Ale proč fidli?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za zajímavý dotaz. V nám dostupných publikacích jsme vysvětlení spojení "basta fidli" nenalezli. Při hledání na internetu jsme narazili na odkaz na článek z časopisu Naše řeč 2/2015, který na čtyřech stránkách o tomto jazykovém spojení pojednává. Citaci posíláme viz níže v použitých zdrojích.

Článek je přístupný také online v databázi CEEOL, ale přístup je placený:

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=8366

Použité zdroje

M. Šimečková: Basta fidli kulatina aneb k jednomu typu interjekcí. Naše řeč, ročník 98 (2015), číslo 2 – Drobnosti
Slovník spisovného jazyka českého 1-4. (1960-1971). Praha: Academia.