Jazykové novotvary v době Národního obrození

Text dotazu

Dobrý den, před nedávnem jsem se Vás ptala na informace o novotvarech, které Josef Jungmann zavedl do českého jazyka v době Národního obrození. Dostala
jsem mimo jiné skvělé odkazy. Nyní by mě moc zajímalo, zda by se někde dalo dohledat, jaké byly v té době negativní reakce na Jungmannovy snahy. V citovaném úryvku se píše o tom, že těm novotvarům lidé často nerozumněli. Myslíte si, že by bylo někde dohledatelné, kdo a co Jungamnnovi zpočátku vytýkali?
Připravuji seminář, týkající se genderově korektního vyjadřování a myslím, že by bylo zajímavé poukázat na analogii mezi zaváděním novotvarů v době Národního obrození a genderově korektních formulací dnes, které řada lidí také považuje za novotvary a striktně se jim brání. Byla bych moc vděčná za nějaké autentické záznamy negativních reakcí proti Jugmannovým snahám a to jak z řad veřejnosti, tak vlivných osobností tehdejší doby.

Odpověď

Dobrý den,
k tématu, jak je konkrétně formulujete, jsme nezjistili žádnou literaturu. Bylo by vhodnější, kdybyste se obrátila na specialisty na dějiny a vývoj jazyka. Několik typů:
- literatura o Jungmannovi: (lze hledat v bázích NKC, ČNB (http://sigma.nkp.cz/F/),
- Dějiny české literatury (viz prameny níže) uvádějí základní informace k jazykové situaci; objevuje se skutečně určitý spor o to, jak obohacovat a doplňovat českou slovní zásobu, později konzervativní tendence (brusičství, purismus) reprezentuje Brus jazyka českého (najdete v NKC, ČNB),
- texty lze dále hledat v bázích Ústavu pro českou literaturu (www.ucl.cas.cz - databáze), nějaké výsledky dávají klíčová slova: Brus jazyka českého, brusičství, purismus, neologismy.

Některé prameny:

Dějiny literatury české / Jan Jakubec. -- Praha : J. Laichter, 1929-1934. -- 2 sv. ; 25 cm

Dějiny české literatury. II, Literatura národního obrození / redaktor svazku Felix Vodička ; autorský kolektiv Karel Dvořák ... [et al.]. -- 1. vyd.. -- Praha : ČSAV, 1960. -- 684, [2] s. ; 8°

Česká literatura od počátků k dnešku / Jan Lehár ... [et al.]. -- 2., dopl. vyd.. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2002. -- 1078 s. : il., portréty ; 21 cm

Dějiny české literatury / Jaroslav Vlček. -- V ČS vyd. 1.. -- Praha : Československý spisovatel, 1951. -- 2 sv. ; 24 cm

Ve jménu funkce a intervence / Zdeněk Starý. -- Vyd. 1.. -- Praha : Karolinum, 1995. -- 172 s. ; 21 cm

Znamení zrodu : české národní obrození jako kulturní typ / Vladimír Macura. -- 2., rozš. vyd., V H & H 1. vyd.. -- Jinočany : H & H, 1995. -- 264 s., [16] s. obr. příl. : il., faksim. ; 24 cm

Evropská národní hnutí v 19. století : společ. předpoklady vzniku novodobých národů / Miroslav Hroch. -- 1. vyd.. -- Praha : Svoboda, 1986. -- 397 s. : tb., mp. ; 19 cm

Na prahu národní existence : touha a skutečnost / Miroslav Hroch. -- Vyd. 1.. -- Praha : Mladá fronta, 1999. -- 275 s., [8] s. obr. příl. : il. a portréty (některé barev.) ; 21 cm

databáze NK ČR: http://sigma.nkp.cz/F/

databáze ÚČL AV ČR: http://www.ucl.cas.cz/katalog.html