Jazyk v sociologickém konstrukcionismu se zaměřením na Alfreda Schutze

Text dotazu

Dobrý den,
mohli byste mi prosím doporučit literaturu k tématu jazyka v sociologickém konstrukcionismu, pokud možno konkrétně k Schutzově koncepci jazyka a její funkci v jeho teoriích? Může být i v anglickém jazyce

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se, ale nejsme odborníky na sociologii a pravděpodobně Vám nejsme schopni poskytnout přesnou odpověď na Vaši otázku, která je poměrně úzce položená. Dotaz doporučujeme konzultovat v odborné knihovně (pokud studujete vysokou školu, tak využijte knihovnu na fakultě, případně konzultaci s odborníkem).

V online katalozích jsme nenašli žádný titul, který by pojednával výhradně o Schützově koncepci jazyka, resp. klíčová slova u jednotlivých publikací toto zaměření neuvádí. Vzhledem k tomu, že Schütze je představitelem fenomenologické sociologie, kde při konstrukci světa by měl právě jazyk hrát klíčovou roli, předpokládáme, že potřebné informace byste mohl najít i v obecněji zaměřených publikacích, případně z nich odpovědi odvodit. Knihy jsme ovšem neprocházeli (toto není náplní služby Ptejte se knihovny), proto Vám níže uvádíme dokumenty vztahující se k dílu Alfreda Schütze:

* SCHUTZ, Alfred a WAGNER, Helmut R., ed. Alfred Schutz on phenomenology and social relations: selected writings. Chicago: University of Chicago Press, ©1970. 327 s. Heritage of sociology. ISBN 0-226-74152-4.

* ALIJEVOVÁ, Dilbar, ed., TÍŽIK, Miroslav, ed. a SCHUTZ, Alfred. Príspevok Alfreda Schütza k sociologickej teórii. 1. vyd. Praha: Sociologické nakladatelství, 2012. 528 s. Most; sv. 8. ISBN 978-80-7419-108-4.

* SCHUTZ, Alfred. a LUCKMANN, Thomas. The structures of the life-world. 1st pub. London: Heinemann, 1974. xxx, 335 s. ISBN 0-435-82818-5.

* SCHUTZ, Alfred a NATANSON, Maurice, ed. Collected papers. [Vol.] 1, The problem of social reality. 4th ed. Hague: Nijhoff, 1973. xlvii, 361 s. Phaenomenologica; 11. ISBN 90-247-1502-4.

* SCHUTZ, Alfred a BRODERSEN, Arvid, ed. Collected papers. 2, Studies in social theory. 4th print. Hague: M. Nijhoff, 1976. xv, 300 s. Phaenomenologica; 15. ISBN 90-247-0248-8.

* SCHUTZ, Alfred a SCHUTZ I., ed. Collected papers. 3, Studies in phenomenological philosophy. Hague: Nijhoff, 1975. xxxi, 191 s. Phaenomenologica; 22. ISBN 90-247-5090-3.

* SCHUTZ, Alfred, WAGNER, Helmut, ed. a PSATHAS, George, ed. Collected papers. 4. Dordrecht: Kluwer, 1996. xv, 284 s. Collected papers; Vol. 4. Phaenomenologica; 136. ISBN 0-7923-3760-3.

* SCHUTZ, Alfred a EMBREE, Lester E., ed. Collected papers V.: phenomenology and the social sciences. Dordrecht: Springer, 2011. xv, 297 s. Phaenomenologica, 205. ISBN 978-94-007-1514-1.

K tématu sociální konstrukcionismus jsme v Souborném katalogu ČR našli pouze jedninou publikaci:

* GUBRIUM, Jaber F. a HOLSTEIN, James A. The new language of qualitative method. New York: Oxford University Press, 1997. x, 244 s. ISBN 0-19-509994-X.

Klíčová slova: kvalitativní metody * postmodernizmus * lingvistika * emotivita * etnometodologie * sociálně konstrukcionistická antropologie

Předpokládáme však, že se tomuto tématu budou věnovat knihy pojednávající o sociologii obecně, ty můžete vyhledat v již uvedeném Souborném katalogu  ČR na adrese http://aleph.nkp.cz/F/.

Pokud by Vás zajímaly také odborné články ze zahraničních periodik, doporučujeme Vám využít licencované online zdroje. Pro představu se můžete podívat na seznat těchto zdrojů v Národní knihovně, viz http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju. Licencované online databáze předplácí také další knihovny, především vysokoškolské, specializované či  krajské. Pokud jste tedy některé z nich čtenářem, zeptejte se zde na možnost jejich využití.

S dotazem se také můžete obrátit na Knihovnu společenských věd TGM v Jinonicích, která je taktéž zapojena do služby Ptejte se knihovny (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/knihovna-spolecenskych-ved-tgm-v-jinonicich/) a specializuje se mmj. na sociologii.