jazyk, proč rozumíme slovům a větám?

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě vysvětlení toho, jak je možné, že člověk rozumí slovům, větám? Odkud se bere význam slov? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

otázka, kterou nám kladete je dosti obtížná a spadá do několika oborů (filosofie, lingvistika, psychologie, antropologie). Existuje také více vysvětlení a teorií, které na ni odpovídají. Konečně záleží také na tom, jak se na věc podíváme.
Zaprvé lze říci, že člověk rozumí slovům a větám, protože se naučil jim rozumět. Jistě jste se setkala s tím, jak se malé děti učí svůj rodný jazyk nebo dospělý člověk jazyk cizí. Ten kdo se učí, ne vždy rozumí slovům správně, když se ale zmýlí, buď jej někdo přímo opraví, nebo na základě neporozumění koriguje svou představu o významu slov. Dobrým příkladem jsou případy, kdy se třeba cestovatel dostal k cizímu národu a během času se naučil cizí jazyk, z nějž původně neznal ani slovo, neměl k dispozici žádné učebnice atd. Používáme také univerzálnějších znaků, než jsou slova (různá gesta, ukázání, i násilí koneckonců může do jisté míry fungovat jako znak),která mohou jazyk zprostředkovat.
Druhou otázkou pak ale je, jak to, že člověk vůbec jazyk používá a kde se slova vzala. Tedy - chování malých dětí, kterým se příznačně říká nemluvňata, nám opět něco napovídá. Víte, že děti se přirozeně snaží hovořit, něco vyjádřit. Dalo by se asi říci, že člověk má vrozenou dispozici a hlavně potřebu dorozumívat se pomocí zvuků. Jak vznikla nemůžeme úplně přesně říci, ale v nějaké míře ji mají i mnohé druhy zvířat. Na jiné rovině je to dispozice dorozumět se ve skupině i pomocí jiných znaků než jsou slova nebo zvuky (například postoje, pachy apod.). Tady je schopnost řeči jen složitějším vyústěním obecnější tendence.
Můžete se dále ptát, jak to, že lidé se ve skupině shodnou na významu slov nebo jiných znaků. Jednak se řeč předává po generace, a opět nevíme, jak vznikly jednotlivé jazyky. Můžeme si ale všimnout, jak vznikají různé jazyky v uzavřených lidských skupinách (slangy, nářečí, hantýrky), i třeba zvláštní obraty, které mezi sebou sdílí třeba pár přátel. Vždy to je na základě používání, v jehož průběhu dochází postupně ke kolektivní shodě významu a členové si osvojují schopnost určité slovo použít tak, aby jim ostatní rozuměli. To společné, o co řeč může opírat je lidské chování, základní lidské potřeby i společné prostředí.
Pokud byste chtěla znát více, popřípadě i literaturu, obraťte se na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český (www.ujc.cas.cz).

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.01.2008 15:47

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu