Jaroslav Janouch

Text dotazu

Dobrý den, dostal jsem se k postavě spisovatele a překladatele Jaroslava Janoucha. Všechny jeho životopisy včetně Lexikonu české literatury 2/I, H-J, s. 457 končí rokem 1947: "...1946-47 jako vedoucí redaktor nakl. Atlas." Ale Janouch zemřel v roce 1970, publikoval i v 50. a 60 letech. Můj dotaz je: co dělal Janouch, křesťansky orientovaný autor, který byl v blízkém vztahu např. s J. Florianem, po roce 1948, tj. více než 20 let? Snad je něco v periodikách, ale k těm digitalizoavným se kvůli aut. zákonu nedostanu.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

učitel, spisovatel a překladatel Jaroslav Janouch byl i po roce 1947 stále aktivní. Po roce 1947 ovšem zastával, jak se zdá, spíše roli učitele/ředitele a překladatele než spisovatele. Dle hesla z "Lexikonu české literatury" přispíval i do některých dobových novin a časopisů.

Především od roku 1947 (až do roku 1964) zastával funkci ředitele zvláštní školy v Praze v Ostrovní ulici.

V roce 1957 mu byla vydána přepracovaná kniha pohádek "Ve stínu jabloně"

* JANOUCH, Jaroslav. Ve stínu jabloně: Pohádky. 1. vyd. Praha: SNDK, 1957. 98, [3] s.

A v roce 1967 kniha:

* JANOUCH, Jaroslav a DOLEŽAL, František. Plachty nad oceánem. Praha: Státní nakladatelství dětské knihy, 1967. 117 s.

Po roce 1947 přeložil (či upravil již starší překlady) děl:

Z polštiny:

* SIENKIEWICZ, Henryk. Křižáci. Překlad Jaroslav Janouch. Vyd. v NV 1. Praha: Naše vojsko, 1955. 553 s., [12] obr. příl. Knihovna vojáka; sv. 86.

* WASILEWSKA, Wanda: Ujařmená země. (Ziemia w jarzmie.) Přel. Jaroslav Janouch. 1.autoriz.vyd. Praha, Svoboda 1950. 228, /2/ s.

* TETUAJER-PRZERWA, Kazimierz: Legenda Tater. (Legenda Tater.) Přel., pozn. a mapkou dopi. Jaroslav Janouch. I.vyd. Praha, Melantrich 1953. 369, /3/ s.

* MLYNARSKI, Zygmunt. Z dějin polského demokratického hnutí. Překlad Jaroslav Janouch. 1., autoris. vyd. Praha: SNPL, 1954. 148 s.

* KORZENIOWSKI, Jozef: šlechtická vesnice - Spekulant - Karpatští horalé. přel. Jaroslav Janouch, drama Karpaccy gorale přel. Jaroslav Simonides. Verše přel. Kamil Bednář. Předml. Josef Korzeniowski a naše literatura a pozn. naps. Bořivoj Křemenák. I.vyd. v SNKLHU. Praha, St.nakl. krásné lit., hudby a umění 1956. 492, /3/ s.

* KOSSAK-SZCZUCKA, Zofia: Malomocný král. Historický román. (Król trfdowaty.) Přel. Jaroslav Janouch. I.vyd. Praha, Lid. demokracie 1958. 239, /1/ s.

* MALEWSKA, Hanna. Jaro Řecka. Z pol. orig. Wiosna Grecka přel. Jaroslav Janouch ; Verše přel. Hana Jechová ; Il. Karel Vodák. Praha: Lid. dem., 1960. 105, [1] s. Vyšehrad. Il. řada; Sv. 5.

* GODLEWSKI, Aleksander: Tahiti nejkrásnější. Přel. Jaroslav Janouch. I.vyd. Praha, Orbis I960. 211, /3/ s., /32/ s. fot.příl., /1/ barev.fot.příl., /1/ mp. 10 000 výt.

Z bulharštiny:

VASILEV, Orlin: Láska. Hra o 4 dějstvích. /Ljubov./ Přel. Georgi N. Bakardžiev a Jaroslav Janouch. Podle posled- ní autorovy úpr. přehl. a dopi. Em. J. Krček. 1. vyd. Praha, ČDLJ 1953. 4°. 82, /1/ s.

Libri prohibiti:

Milenec hvězd / Sergiusz Piasecki; z polštiny přeložil Jaroslav Janouch; předmluva Jan Beneš; redakce Jan Vltavský; tedi. red. K R. Matějovský. - Curych: Konfrontace, 1980. - 183 s.: 1 il. na frontispisu. - (Revue napětí a humoru; Sv. 7). - Orig.: Kochanek Wielkiej Niedžwiedzicy. - Román je obsažen v 7. svazku periodika Revue napětí a humoru (2. ročník). - Na tento titul navazuje další část: Král hranice.

Heslo v "Lexikonu české literatury" uvádí, že přispíval i do následujících novin a časopisů (v hesle jsou zmíněna i další periodika do kterých přispíval do roku 1947): Lid. demokracie (1956); Lid. listy (od 1932); Lid. noviny (od 1937); Nár. osvobození (od 1932); Plamen (1966-67); Poezie (1933); Práce (od 1947); Právo lidu (od 1936); Pražské noviny (od 1933); Rozhledy po literatuře a uměni (od 1933); Rozpravy Aventina; Rudé právo (od 1936); Venkov (od 1932).

(Pravděpodobně ovšem přispíval spíše pod pseudonymem či zkratkou - v digitalizovaných dokumentech jsme jeho články podepsané jeho jménem příliš nenalezli - pouze několik jeho překladů)

Jako jeho pseudonymy a značky jsou ve výše zmíněném lexikonu uvedeny následující: Vojtech Vlk, J.J., J. CH.

V Rudém právu např. vyšlo:

* http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=RudePravo/1957/8/11/2.png

Články uvedené ve výběrové článkové bibliografii " Bibliografický katalog ČSSR. Články v českých časopisech":

* JANOUCH Jaroslav: Posilování v 9. ročníku ZDŠ.  T ě 1 e s n á výchova ml á d e ž e, r. 32. 1966, č. 7. s. 316—320. 4 obr. 1 tb.

Překlady:

* CHOROMANSKI, Michal. Metelice. (povídka). Přel. Jaroslav Janouch. Svět v obrazech. 1964, r. 20, č. 31, s. 20, 1 obr.

* NORWID Cyprian: Hrstka písku. [Legenda.] Moje píseň. [Ver še.j Přel. Jaroslav Janouch. = P l a m e n, r. 8. 1966, č. 8. s. 33—37.

* Jak lišák ušil vlkovi boty. (polská bajka). Přelož. z pol. Jaroslav janouch. Mateřídouška. 1956, roč. 12, č. 5, s. 76 - 77.

* MATUSZEWSKI Ryszard: Beseda o polské próze a poesii. Přel. z pol. J. Janouch. Lit. noviny, roč. 4. 1955, čís. 40. str. 4. 1 obr.

* ag [= Grobelný Andělín] : Zygmunt Mlynárski „Z dějin polského demokratického hnutí“. Přel. z pol. J. Janouch. [Recense.] Slezský sborník, roč. 52. 1954, čís. 4. str. 568—569.

Použité zdroje:

* Online katalog Národní knihovny ČR: https://aleph.nkp.cz/cze/nkc

* Digitální knihovna - Kramerius 5 (různé bibliografie překladů, slovníky a lexikony): https://kramerius5.nkp.cz/

* Bibliografie Ústavu pro českou literaturu AV ČR: https://aleph22.lib.cas.cz/F/CPBLE7E9TXL6TI2XRKCRCKHSFF743NACJ418291A9XDBCUH1TC-11470?func=find-acc&acc_sequence=006652575

* ŠOUTOVÁ, Marie. Polská krásná literatura v českých překladech (1945-1979). Praha: Státní knihovna ČSR, Slovanská knihovna, 1982. s. 253. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:7bfbff30-9269-11e2-8f81-5ef3fc9ae867

* VACHOUŠKOVÁ, Alena, SOFROVÁ, Helena a HRONKOVÁ, Dana. Bulharská krásná literatura v českých překladech 1825-1980. Praha: Státní knihovna ČSR, Slovanská knihovna, 1983. s. 210. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:26c40200-94fe-11e2-9142-5ef3fc9bb22f

* OPELÍK, Jiří, , FORST, Vladimír a MERHAUT, Luboš. Lexikon české literatury. Praha: Academia, 1985-2008s. 457. Dostupné také z: https://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:6b11c31a13c9b7a7d90554b28b5ac1db