Japonské fráze

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak se japonsky řeknou následující fráze (prosím o zápis latinkou, případně o výslovnost v hranatých závorkách):
   - Děkuji vám. (poděkování za kompliment, velmi zdvořilé poděkování osobě sociálně nadřazené)
   - Prosím. (ve smyslu žádosti o pomoc)
   - Omlouvám se. (omluva za něco nepodařeného, a to osobě sociálně nadřazené)
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

překlady do jiných jazyků služby knihoven neposkytují. Protože se ovšem jedná o základní fráze, našli jsme řadu vysvětlení a příkladů i volně na internetu:

 

děkuji - nadřízenému (výše postavené osobě): "Arigatou Gozaimasu" (výslovnost si můžete poslechnout zde: https://www.livinglanguage.com/blog/2013/06/20/how-to-say-thank-you-in-japanese-the-9-expressions-you-need/ ) velmi moc děkuji - nadřízenému (výše postavené osobě): "Doumo Arigatou Gozaimasu" (výslovnost si můžete poslechnout zde: https://www.livinglanguage.com/blog/2013/06/20/how-to-say-thank-you-in-japanese-the-9-expressions-you-need/)

 

prosím (ve smyslu žádosti o pomoc) - záleží na situaci - jednotlivé fráze a situace, ve kterých se používají jsou vysvětleny například zde: https://blogs.transparent.com/japanese/how-to-ask-for-help-in-japanese/

Výslovnost slov si můžete přehrát např. zde: https://www.japanesepod101.com/japanese-dictionary/

 

omlouvám se - nadřízenému (výše postavené osobě)  "sumimasen deshita" nebo "moushiwake arimasen"   - více viz zde:

* http://voyapon.com/japanese-culture-apologizing

* https://www.japan-talk.com/jt/new/11-ways-to-apologize-in-Japanese

(výslovnost zde: https://youtu.be/O47p97MAVYw nebo můžete použít slovník: https://www.japanesepod101.com/japanese-dictionary/ )

 

Pokud byste ovšem potřebovala tyto překlady pro nějaké oficiální vyjádření či text, doporučovali bychom Vám určitě konzultovat jejich použití přímo s překladateli.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

04.02.2019 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu