Jan Weiss

Text dotazu

Dobrý den, existuje nějaká monografie nebo studie o
vývoji díla Jana Weisse, která by byla dohledatelná? Jediná, kterou jsem
našla je Jan Weiss od Marešové. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

monografie: MAREŠOVÁ, Veronika. Jan Weiss. V Ostravě : Scholaforum, 1997, je prozatím pravděpodobně jedinou ucelenou publikací věnovanou danému autorovi.

V databázích Ústavu pro českou literaturu AV ČR (http://www.ucl.cas.cz/cs/databaze/bibliograficke-databaze ) ovšem můžete dohledat poměrně velké množství článků, statí, recenzí a dalších zdrojů k osobě i dílu Jana Weisse.

Z bibliografické databáze Ústavu pro českou literaturu AV ČR (Bibliografie české literární vědy (od roku 1961), předmět: Jan Weiss) vybíráme:

* EINHORNOVÁ, Alena.Nejvýraznější představitelé naší vědecké fantastiky. In: Česká literatura. - Roč. 16, č. 2 (duben), s. 216-222. - 1968 http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=CesLit/16.1968/2

* BOGAR, Karel. Dramatická tvorba Jana Weisse. In: Krkonoše - Podkrkonoší. - Sv. 5, s. 244-256. - 1970.

* BOGAR, Karel. Sen v předválečných prózách Jana Weisse.In: Krkonoše - Podkrkonoší. - Sv. 3, s. 284-303. - 1967.

* HEŘMAN, Zdeněk. Napětí mezi snem a skutečností v díle Jana Weisse. In: Plamen. - Roč. 4, č. 5 (květen), s. 50-53. - 1962.

* OPELÍK, Jiří. Jan Weiss : Nar. 10. 5. 1892. In: Kulturně politický kalendář. - Roč. 1962, s. 260-261. - 1961.

* Jan Weiss dnes. In: Z českého ráje a Podkrkonoší. - Sv. 10, s. 109-128. - 1997.

* Některé poznámky k typologii ženských postav v díle Jana Weisse nahlížené skrze typologii fikčních světů jeho textů. In: Česká literatura. - Roč. 47, č. 6, s. 637-644. - 1999.

* BENHART, František. Nad dílem Jana Weisse. In: Tvar. - Roč. 9, č. 16, 17 (5. 10., 19. 10.), s. 24. - 2000.

V řadě Weissových knih jsou uveřejněny doslovy, které se taktéž zabývají dílem tohoto autora. Citace doslovů jsou součástí výše zmíněné databáze.