Jan Vyskočil- informace o něm a kde je najít

Text dotazu

Dobrý den,
Ráda bych se dozvěděla příběh Jana Vyskočila, narozeného roku 1901, po kterém je pojmenovaná ulice v Praze Michli. Narazila jsem na něj při vypracovávání rodokmenu a ráda bych o něm věděla něco víc, než že byl odbojový pracovník a že zemřel v Osvětimi. Potěšila by mě jakákoli informace o něm, popřípadě tip, kde bych se o něm dozvěděla více.
Děkuj

Odpověď

Dobrý den,

podobný dotaz jsme už zpracovávali, viz archiv PSK, viz níže

Vyskočilova ulice, Praha 4, původ názvu

Vyskočilova ulice v Praze Michli byla pojmenována podle Jana Vyskočila (1901 - 1943), odbojového pracovníka, člena ilegální Komunistické strany Československa, který byl za druhé světové války umučen v Osvětimi. Ulice nese tento název od roku 1962, kdy vznikla.

Zdroj:

Pražský uličník : encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. 2.díl (O-Ž). 1. vyd. Praha : Libri,1998. s.429. ISBN 80-85983-25-7

http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/vyskocilova-ulice-praha-4-puvod-nazvu

Další informace o Janu Vyskočilovi lze najít např. listováním v Národní digitální knihovně (systém Kramerius, K3 a K4), z níž vybíráme:

Legendární ,,Ivan“ — Jan Vyskočil z Pankráce-

vztyčil 28. 10. 1939 prapor na Václavské náměstí

(popisek u fotografie)

Zdroj: BAREŠ, Gustav. Tři pře Jana Ziky. Praha: Mladá fronta, 1961.

S. [256b]

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:98b77710-b1ba-11e2-ada5-005056825209

Zdroj: HOŘENÍ, Zdeněk. Naše Rudé právo. Praha: Rudé právo, 1980.

S. 137 fotografie

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:d2e86170-e3fa-11e2-9439-005056825209

"Teprve později po přestěhování do Lidového domu přinesl s. Vyskočil malý cyklostyl "Baby", který nám trochu ulehčil práci...

Činnost stranické organizace, obvodu a později celé okresní organizace se soustřeďovala hlavně do Lidového domu na Pankráci...Vedoucím obvodu byl s. Jan Vyskočil..."

Zdroj: VÁVRA, Josef. Cestou boje: : vzpomínky na revoluční činnost komunistů v Michli, Nuslích, Krči, Pankráci, Lhotce, Podolí a Braníku : [sborník]. Praha: SNPL, 1961.

Abstrakt: Vzpomínky, namnoze dokumentární povahy, jsou příspěvkem k dějinám dělnického hnutí a komunistické strany v období předmnichovské republiky a okupace v bývalých městských obvodech Prahy 14 a Prahy 15.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:96c50070-ccef-11e3-94ef-5ef3fc9ae867

" ... Honza Vyskočil, vedoucí kraj Střední Čechy:

Jan Vyskočil („Ivan“), 5. 12. 1901 - 26. 3. 1943,

dělník, kovář, před rozpuštěním KSČ v prosinci 1938

funkcionář komunistické strany v tehdejší Praze XIV

(Nusle, Pankrác, Michle, Krč). Na prahu okupace byl

zaměstnán v družstvu Včela a ilegálně působil v Pra-

ze (kraji С 1).

S manželkou a dcerkou bydlel v Dačického ulici na

Pankráci čp. 1098. Tam se už v květnu 1940 chystalo

jeho zatčení. Díky duchapřítomnosti se mu podařilo -

doslova těsně před vkročením do bytu - uniknout. Od

té doby žil ilegálně. Později řídil kraj Praha-venkov

(tzv. kraj С 2), což byly organizace ve středních Če-

chách, a plnil s Pokorným a Šumberou stejný úkol

v Praze-městě (v kraji С 1).

Kraj s označením „Střední Čechy“ v organizační stav-

bě KSČ před válkou neexistoval. Je možné, že Fučík

v Reportáži přejímá tento pojem pod Vyskočilovým

vlivem. Ten se totiž zpočátku, než se spojil s Janem

Zikou, pokoušel obnovit rozbité ústředí právě na zá-

kladně Prahy-venkova.

Ilegální úkryt našel Vyskočil na podzim 1941 v do-

mě ing. Františka Kubika na Vinohradech, v Benešov-

ské č. 23, kde tehdy bydlela pouze jeho žena a syn.

Styky s předválečnými spolupracovníky z pankrácké

organizace KSČ nepřerušil ani v době, kdy žil na za-

přenou. Protože se od září 1940 v tomto okruhu Pra-

hy pohyboval i Fučík, brzy se o sobě dozvěděli. Podle

Reportáže vydali v roce 1941 Májový list společně.

Na gestapu však Fučík vypověděl, že se s Vyskočilem

poprvé setkal v srpnu uvedeného roku. (A že se Fu-

čík s Vyskočilem stýkal, prozradil Klecan už v prv-

ních dnech po zatčení.) Posunutí data setkání s Vys-

kočilem patrně souviselo s Fučíkovou snahou ochránit

spolupracovníky, kteří ho s ním svedli dohromady;

na gestapu uvedl totiž o této věci smyšlený příběh.

Jan Vyskočil byl zatčen v souvislosti se svými styky

s východními Čechami, konkrétně s Litomyšlí. Odtam-

tud zamířilo gestapo po určitých stopách do Prahy

a náhodou ho zatklo 21. května 1942 ve vršovickém

bytě hledaného Josefa Riegra; tomu se podařilo zatčení

uniknout. Potom se gestapo dozvědělo i o Jarmile Ku-

bíkové a jejím synu Františkovi. Oba byli popraveni ve

dnech stanného práva po atentátu na Heydricha.

Podle některých svědectví prodělal Vyskočil přes

osmdesát výslechů. Zápisy o jeho výpovědích se za-

tím nepodařilo objevit. Vyskočil nestanul před sou-

dem a je proto možné, že jeho protokol či protokoly

zůstaly v Praze a byly v posledních dnech okupace

zničeny. Není však vyloučeno, že se ještě objeví v cent-

rálních nacistických archivech a pomohou dokreslit

příběhy, jež souvisejí s NRVI a s Fučíkovou Reportáží.

Dne 28. ledna 1943 byl Jan Vyskočil převezen do

Osvětimi, kde o dva měsíce později zahynul.“

S. 222 - 223

Čerpáno z: FUČÍK, Julius. Reportáž, psaná na oprátce. Editor: Janáček, František. Praha: Torst, 1995.

Vydání: Vyd. 1., úplné, kritické a komentované

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:2c111720-33cc-11e4-90aa-005056825209

Další zmínka:

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/18405738