Jan Spáčil (Žeranovský)

Text dotazu

Dobrý den,
byli v nějakém příbuzenském poměru (otec/syn...?) básník a novinář Jan Spáčil Žeranovský (1857-1905) a malíř Jan Spáčil Žeranovský (1892-1982)?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Jan Spáčil,narozený v roce 1857 v Žešově u Prostějova (zemřel 9.1.1905 ve Šternberku), byl novinář, básník, prozaik, překladatel z francouzštiny a J. Vrchlického do němčiny.

Přídomek Žeranovský zvolil podle ulice v Prostějově, kde bydlela jeho studentská láska.

Jeho bratr Augustin (Gustav) Spáčil byl prozaikem  a překladatelem a bratr Alois Spáčil byl sochařem.

Spáčïlův syn Jan se narodil v roce 1892 v Praze a zemřel rovněž v Praze 1982.

Byl akademickým malířem a výtvarným pedagogem.

Vnuk Leo Spáčil (19254-2000) byl autorem her pro mládež a divadelním režisérem.

zdroj : Lexikon české literatury. Praha Academia 2008