Jan Pujman,manžel Johany Havlíčkové

Text dotazu

Dobrý den, nemohu sehnat podrobnější údaje k manželovi Johany Havlíčkové, sestru KHB, Janu Pujmanovi z Humpolce. Vím jen, že byl kupec a že před stíháním pro urážku císaře utekl do Ameriky.

Odpověď

Dobrý den, 

osud manžela paní Johany Pujmanové se nám nepodařilo vypátrat. V Národních listech ze dne 20.5.1932 vyšel moc pěkný článek od Novákové B. s názvem In memoriam Havlíčkovy sestra Johanky. Text ve stručnosti mapuje život Havlíčkovy jediné sestry. Paní Johana se vdala roku 1863 za Jana Pujmana obchodníka z Humpolce. Bližší informace o svatbě by se patrně nalezli buď v matrice tehdejšího Německého Brodu (kde patrně bydlela paní Johana), anebo v matrice Humpolce, odkud pocházel pan Pujman. Ale již v roce 1870 již žije paní Johana i s dcerou Pavlou u maminky v Německém Brodě a v roce 1870 se k nim stěhuje i Zdeňka Havlíčková, která zde zůstává až do své smrti.

 Pan Jan Pujman tedy musel rodinu opustit mezi lety 1964 - 1869. V článku se píše, že manželství nebylo šťastné a Pujman odešel do Ameriky pro urážku císaře, jak píšete. Je otázkou, kam do Ameriky se tento pán dostal. Aktuálně jediným vodítkem jsou webové stránky: http://www.ellisisland.org/ . Stránky spravuje organizace, která se zabývá historií  přistěhovalectví do USA. Část přistěhovalců do Severní Ameriky čekala na přijetí do USA na ostrově Ellis Island (jen mezi léty 1880 a 1930 žádalo o vpuštění do USA 27 milionů lidí a 12 milionů právě v Ellis Island - přes Ellis Island přijížděla většina evropských uprchlíků), nicméně na seznamu žádajících o azyl jsme pana Jana Pujmana neobjevili. Buď Využil jinou cestu, anebo odcestoval do Jižní Ameriky, či někam úplně jinam. 

V Národní digitální knihovně v části Kramerius jsme ještě našli informaci, že pan Jan Pujman daroval Zdeňce Havlíčkové 2 talíře na ovoce, ale bohužel chybí datace či podrobnější informace. Jedinou informací zde je, že se jedná o Seznam darů k národní loterii pro Zdeňku Havlíčkovou.

 

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

22.06.2015 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu