Jan Prošvic

Text dotazu

Informace o životě Jana Prošvice, pražského elektropodnikatele, který založil podnik ESA z něhož dále vznikla ETA.

Odpověď

Dobry den, o prazskem elektropodnikateli, ktery zalozil podnik ESA, z nehoz dale vznikla ETA, se mi nepodarilo najit mnoho informaci. Zminka je pouze v publikaci Elektro-Praga, narodni podnik. Podnik 50. vyroci vzniku KSC. Hlinsko v Cechach. 1943 1973. Hlinsko v Cechach: Eletro-Praga, 1973.

"...V roce 1943 zakoupil Jan Prosvic, majitel tovarny na pristroje v Praze, spolu s Eckhardtem, majitelem tovarny na kovove zbozi v Chotebori, cast objektu od Josefa Stastika a zalozili Elektrotechnickou okciovou spolecnost Esa. Behem kratke doby se stal Prosvic hlavnim akcionarem a reditelem firmy.
Firma byla zapsana do obchodniho rejstriku v Praze dne 3. zari 1943. V roce
1945 koupil Prosvic od vdovy Stastikove zbytek objektu a prestehoval do neho svoji soukromou firmu na vyrobu gramomenicu, ktera mela sidlo v Praze...."

"Soukromy majitel Jan Prosvic stal v cele obou podniku v prvnich povalecnych letech, i kdyz jiz vedla podniky narodni sprava..."

Dalsi zdroje:

"...Pro ty z Vas, kteri maji hlubsi zajem o seznameni se s nasi minulosti, jsou k dispozici kroniky mesta i knihovna a archiv Mestskeho muzea..."

"Prameny a literatura k dalsimu studiu.

A - Hlinecke kroniky ..., II. kniha 1939-1947 a dalsi

Fondy statnich archivu v Praze, Zamrsku a Chrudimi tykajici se mesta Hlinska..."

Citovano z : Pohled do historie mesta Hlinska. Hlinsko: Mestske muzeum a galerie, 2004.

S.88: "Behem druhe svetove valky zakoupili panove Prosvic a Eckhardt cast objektu byvale Stastikovy firmy a spolecne zalozili v roce 1943 Elektrotechnickou  akciovou spolecnost ESA....Roku 1948 byly obe firmy Prosvic a ESA znarodneny a spojeny v podnik Elektro-Praga...."

Z knihy: Hlinsko. Hlinsko: mesto Hlinsko, 2009.

Pokud bychom nasli jeste nejake informace o Janu Prosvicovi, ozveme se.