Jan Pospíšil, Josef Kašpar

Text dotazu

Dobrý den,

chtěl bych Vás poprosit o pomoc. Nikde se mi nepodařilo nalézt informace o životě prezidentů Zvěrolékařské komory Dr. Janu Pospíšilovi (prezidentem v letech 1945-1948) a Dr. Josefu Kašparovi (prezidentem v letech 1948-1950).

Můžete mi, prosím, poradit, zda případně ve vašich zdrojích o nich není alespoň nějaká zmínka o jejich životě a činnost?

Děkuji Vám za pomoc a přeji pěkný den

Odpověď

Dobrý den,

pokusili jsme se pro Vás dohledat v nám dostupných zdrojích biografické informace o Dr. Janu Pospíšilovi a Dr. Josefu Kašparovi.

O tomto období činnosti Zvěrolékařské komory jsme bohužel moc informací nenalezli.

"Po ukončení války a osvobození Československé republiky jak zvěrolékařská komora, tak i Ústřední jednota československých zvěrolékařů obnovily svoji činnost ve svobodném státě. Zvěrolékařská komora Slovenského státu vzniklá v roce 1939 byla v nepřetržité činnosti až do května 1945. V omezené aktivní činnosti byla Zvěrolékařská komora pro Čechy a Moravu, neboť byla pod kontrolou okupačních orgánů. Po skončení II. světové války byla snaha oživit činnosti původní Zvěrolékařské komory českých i slovenských veterinářů se sídlem v Praze. V listopadu 1945 na řádném valném shromáždění za přítomnosti zástupců ze Sloveska (MVDr. Vojáček a další) a z Čech a Moravy (MVDr. Jaroslav Kunstýř a další) byly vytyčené problémy k řešení, vycházející z Krajinských rad. ... Na to byla v lednu roku 1947 ustanovena Zvěrolékařská komora v Bratislavě a její působnost byla pouze formální do 25. února 1948. Po "únoru 1948" se o tyto organizace příliš zajímaly radikální politické síly tehdejší společnosti, a to i ve vlastních řadách. Po neustálém napadání prezidenta komory MVDr. Jaroslava Kunstýře zde neexistovala osobnost, která by sjednotila kdysi aktivní reformní proudy. Ihned 26. února 1948 byl při zvěrolékařských komorách v Praze a i Bratislavě ustaven akční výbor národní fronty. ......Nicméně akční výbor národní fronty zapracoval v intencích vládnoucí strany. Navrhl radikální změny v organizaci veterinární služby přijetím zákona č. 187/1950 S. z. ze dne 21. 12. 1950, o zdokonalení živočišné výroby, byla veterinární služba zařazena do resortu ministerstva zemědělství a byla zestátněna. Zvěrolékařská komora v Praze a v Bratislavě podle přípisu ministerstva zemědělství byly od 1. ledna 1951 zrušené. Tentýž osud postihl Ústřední jednotu československých veterinářů. Podle oficiálních názorů v tzv. lidově demokratickém zřízení u nás profesních organizací nebylo třeba a zestátněním veterinární služby tyto organizace zanikly. Činnost zvěrolékařské profese byla řízena státem a formy profesního sdružování byly po celou dobu nežádoucí a bezvýznamné. Takto skončila první etapa spolkové činnosti oboru veterinární medicíny a s tím související činnost Zvěrolékařské komory Československé republiky. K obnovení zvěrolékařské komory došlo až po vydání zákona č. 381 České národní rady ze dne 11. září 1991, o Komoře veterinárních lékařů České republiky."

Zdroj:

ČERVENÝ, Čeněk. Z historie vzniku a působení veterinárních profesních organizací v Českých zemích. In: Komora veterinárních lékařů české republiky [online]. 24. 10. 2015 [cit. 2019-10-02]. Dostupné z: https://www.vetkom.cz/z-historie-vzniku-a-pusobeni-veterinarnich-profesnich-organizaci-v-ceskych-zemich/   Článek obsahuje i řadu odkazů na literaturu.

*O Janu Pospíšilovi:

"Seznam absolventů 1921. Dr. Jan Pospíšil vyl veterinářem v Praze a byl posledním prezidentem Zvěrolékařské komory před nástupem totality."

Zdroj:

BÖHM, Rudolf. 75 let Vysokého veterinárního učení v Brně: 1918 - 1993 : 2. pamětní sborník. Brno: Vysoká škola veterinární a farmaceutická, 1993. s. 322. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:0342fa40-c8f5-11e2-9592-5ef3fc9bb22f

"O českých lékařích ve vězeňské nemocnici koncentračního tábora Buchenwald. ....na buchenwaldském revíru působil též veterinář z Roudnice dr. Jan Pospíšil."

Zdroj:

BARTEL, Walter. Buchenwald varuje: dokumenty, vzpomínky, svědectví. Praha: Nakladatelství politické literatury, 1964. s. 403. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:abd61310-1037-11e9-a37e-5ef3fc9ae867

"Zvěrolékařská komora s novým vedením. Zvěrolékařská komora pro ČSR má nové představenstvo. Presidentem komory byl zvolen dr. Jan Pospíšil z Roudnice n. L., jeho náměstky dr. Jan Hiller z Prahy a dr. Jaroslav Sadil z Brna, redaktorem komorního časopisu dr. Vladimír Chládek z Prahy."

Zdroj:

Čin: list české sociálně-demokratické strany dělnické pro osvobozené části Moravy. V Brně: Česká sociálně-demokratická strana dělnická, 1945(174). s. 2. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:dd9a66a0-66ee-11e3-8387-001018b5eb5c

"V r. 1945 byl Dr. Jan Pospíšil úřední zvěrolékař v Roudnici."

Zdroj:

1945. České a moravské noviny v památném roce 1945Brüner Tagblatt, České slovo, Morgenpost, Předvoj, Suvorovskij natisk, V boj za rodinu, Frontovaja illustracija, Národní politika, Polední list, Večerník Práva lidu, Večerní Rudé právo a j. Praha]: [s.n], 1945(Hlas osvobozených č. 1). s. [3]. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:c0fba360-64d4-11e6-8b71-001018b5eb5c

*O Josefu Kašparovi:

"MVDr. Josef Kašpar - 1. 3. 1902 (Skrchleby) - promoce 17. 11. 1979 (Slavnostní obnovení zvěrolékařského diplomu k 50. výročí ukončení studia na brněnské škole) [strana 313]; ukončil 13. 4. 1929 [strana 345]"

Zdroj:

BÖHM, Rudolf. 75 let Vysokého veterinárního učení v Brně: 1918 - 1993 : 2. pamětní sborník. Brno: Vysoká škola veterinární a farmaceutická, 1993. 453 s. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/uuid/uuid:00aaea40-c8f5-11e2-9592-5ef3fc9bb22f

*Ve fondu Národního archivu je sbírka č. 557 - Zvěrolékařská komora Praha, která obsahuje dokumenty z let 1920-1950. Zde by se mohly nacházet další informace o organizaci a jejích členech.

http://www.badatelna.eu/fond/706

*Zvěrolékařská komora též vydávala odborný časopis Časopis československých veterinářů, ve které by mohly také být zmínky o prezidentech komory. Bohužel tento časopis není dostupný v digitalizované podobě. Níže uvádíme instituce, které časopis mají ve fondu.

"STO LET ČESKÉHO ODBORNÉHO VETERINÁRNÍHO TISKU V roce 1894 vyšlo první číslo Taufrova časopisu Zvěrolékařské rozhledy (Časopis českých zvěrolékařů). Po něm vycházel Zvěrolékařský obzor (1902 - 1944). V období 1946-1950 vydávala Zvěrolékařská komora Časopis československých veterinářů. Historie odborného a stavovského časopisu Veterinářství je nejdelší (vychází od roku 1951), v roce 1993 vyšel 43. ročník. Již sto let má naše veterinární medicína vždy jeden ústřední odborný časopis."

Použité zdroje

BÖHM, Rudolf. 75 let Vysokého veterinárního učení v Brně: 1918 - 1993 : 2. pamětní sborník. Brno: Vysoká škola veterinární a farmaceutická, 1993. s. [297a]. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:fb039e70-c8f4-11e2-9592-5ef3fc9bb22f

Časopis československých veterinářů je dostupný v databázi BMČ (Medvik) a NLK

https://www.medvik.cz/bmc/link.do?id=bmc17025375

V zemědělské Knihovně Antonína Švehly:

https://aleph.uzei.cz/F/P9P[…]at=999&pds_handle=GUEST