Jan Palach

Text dotazu

Je skutečně možné, že by se Jan Palach nechtěl upálit na protest proti okupaci, jak říká p. poslanec Zaorálek (podle něj se měli upalovat vícekrát) http://www.parlamentnilisty[…]i-do-stejneho-bahna-262240. Další dotaz by pak směřoval k tomu, zda-li existuje nějaká nahrávka, ve které by Palach řval PÁLÍ, PÁLÍ - tento názor jsem zase slyšel od jedné starší paní, kterou to tak prý učili. Děkuji za odpovědi

Odpověď

Dobrý den,

o Janu Palachovi bylo napsáno velké množství knih a článků, které jsou k dispozici nejen v naší knihovně. Vyjadřovali se k jeho činu různí autoři a také je různě hodnotili a hodnotí do dnes. Kterému z nich lze věřit, to si ale musíte určit sám.

Domníváme se, že motivem činu Jana Palacha byl pokus zaktivovat veřejnost v odporu proti sklouznutí do starých pořádků, probudit je z lhostejnosti a připomenout jim atmosféru srpnových dnů roku 1968.

Nahrávka z místa upálení nejspíš neexistuje už proto, že vše se strhlo velmi rychle a kolemjdoucí měli jinou starost, než nahrávat, co se děje. Očití svědkové vypovídali nejen bezprostředně po činu, ale i později, kdy se dostali z určitého šoku. Jejich vzpomínky jsou zaznamenány i  v několika knihách. V jedné z nich čteme: "Přímými svědky Palachova činu se stali také manželé Miloš a Marta Indrovi z Hradce Králové, jejichž výpověď zachytila naše tamní redaktorka...dosavadní zjištění vyvracejí nepodložená tvrzení, jako např. že Jan Palach křičel, jak ho to pálí, atd."

Čerpáno z: CULEK, Josef. Jan Palach. Dokument č. 1 (ze soukromého archivu zpracovatele). Praha: Práce, 1990.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

10.05.2013 10:04

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu