Jan Neruda (motiv věku padesáti let)

Text dotazu

Prosím o informaci ve které básnické sbírce Jan Neruda píše o lidech, kterým je padesát let. Jedná se o báseň a já se marně pokouším ji najít. Moc děkuji.

Odpověď

Dobry den, podle Vaseho zadani dotazu neni uplne jednoduche zjistit, o kterou basen se Vam  jedna. Pokud se v basni uvadi presne "padesat let", mohlo by se jednat o basen Duvod pristiho zivota z Knihy epigramu.
Neruda, Jan: Básně 2 (in Spisy Jana Nerudy, svazek 2) (1956)

DŮVOD PŘÍŠTÍHO ŽIVOTA

Snad jiným zrovna je jak mně,
nechť mluví tedy za mnou,
a nepronesem ku konci
as závěrku pak klamnou.
Já jsem již přes padesát let
a přece jsem tak mlád!
Jsem s to si ve svých myšlenkách
jak malé dítě hrát.
Jak děťátko tu hračku svou
si všude s sebou vodit,
ji chránit ve svém náručí,
ba s ní i spat si chodit.
Má mysl náhle samý smích,
a jako srnče skáče,
a zase je jí pojednou
až do teskného pláče,
tu touží pak po matičce,
a chtěla by se mazlit - -
ach páni vědci, neračte
si proto na mne zazlít -
on musí tedy po smrti
být aspoň jeden ještě svět,
kde ze mne jinoch stane se,
a pak teprve muž a kmet.

Pokud byste mela na mysli jinou basen, obratte se, prosim, na pracovniky Ustavu pro ceskou literaturu AV CR http://www.ucl.cas.cz/.