Jan IV. z Lipé - náboženské vyznání

Text dotazu

Dobrý den. Chci se dotázat zda lze dohledat náboženskou příslušnost Jan IV. z Lipé († 27. ledna 1598) a jeho manželky Markéty Rohozecké z Vartenberka? Ottův naučný slovník uvádí, že vychovávali děti v katolické víře.... Wikipedie uvádí reformovanou víru..... Děkuji za pomoc

Odpověď

Dobrý den,

podle nám dostupných zdrojů:

Jan IV. z Lipé, nejvyšší maršál království českého za císaře Rudolfa II., byl oddaným stoupencem Jednoty bratrské...- Hnutí bratrské vzniklo v Čechách v polovině 15. století po husitských válkách jako reformní úsilí o náboženskou obrodu a mravní očistu společnosti.
Bratři žili pod vedením kazatelů ve společných náboženských sborech prostým životem ve svornosti a vzájemné pomoci.
Po rozkolu v husitském hnutí přešly zbytky husitů k tomuto novému učení... Bylo to hnutí přísně výběrové, nikoli masové, neboť ukládalo dospělým přívržencům několikaletou zkušební dobu. Jejich sbory nebyly početné členstvem, zato vynikaly soudržností a pevností přesvědčení...
Na hodonínském panství měli však nekatolíci v pánech z Lipé své ochránce...
Zdroj: ONDRŮJ, Arnošt. Krumvíř: Minulost i současnost jihomoravské vesnice. Krumvíř: MNV, 1973, s. 25. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:c50def00-b886-11e3-87a3-001018b5eb5c

Další zdroj:

Jan IV. z Lipé zemřel za čtyři léta po prodeji hodonínského panství. Jeho syn Bohobud z Lipé a na Krumlově se zúčastnil povstání stavů proti císaři Ferdinandu II. a byl po bitvě na Bílé hoře (1620) obžalován ze vzpoury. Uprchl do Pruska к vévodovi lehnickému, později se usadil v Uherské Skalici. Byl odsouzen in contumaciom (v nepřítomnosti) ke ztrátě hrdla, utětí pravé ruky a ke ztrátě všech statků. Poslední potomek tohoto slavného rodu, druhý syn Bohobudův Čeněk Hovora, zemřel r. 1682 jako českobratrský exulant v Pruském Slezsku.
Zdroj: Okolo Hovoran: Hovorany v minulosti a dnes. Hovorany: Obecní úřad, 1993, s. 18. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:cf0ecb00-e824-11e8-9984-005056825209

Náboženské vyznání manželky Markéty Rohozecké z Vartenberka zdroje nezmiňují, je ale předpoklad, že byla vyznání stejného jako její manžel.
Doporučujeme obrátit se s dotazem ještě na Národní archiv ČR https://www.nacr.cz/.