Jan Hostivít Pospíšil (rod)

Text dotazu

Prosím o sdělení zda Jan Hostivít Pospíšil měl syna Jaroslava a ten zase syna Ladislava Jana Pospíšila (starosta H.Králové) a jestli Ignát Herrmann patřil do této rodiny a v jakém byl tedy vztahu. Děkuji

Odpověď

Dobry den, v  knize JEDLICKA, Jaromir. Soupis tisku Jana Hostivita Pospisila. Hradec Kralove: Kruh, 1970. se v kapitole Poznamky a literatura muzeme docist:

 "Uvadim jmena Pospisilovych deti krome tech, ktere zahy zemrely:

1809 - Anna

1812 - Jan Krtitel: pouzival jmena Jaroslav r. 1842 prevzal prazskou pobocku a vedl ji jako jedno z nejvyznamnejsich nakladatelstvi kolem poloviny stoleti. Jeho dcera se provdala za nakladatele Jana Ottu

1814 - Aloisie

1816 -  Katerina: provdala se za hradeckeho kupce Frantiska Herrmanna. Ignat Herrmann je jeji syn.

1818 - Antonie

1820 - Ladislav: zdedil kralovehradeckou tiskarnu a knihkupectvi

1821 - Marie

1822 - Bohuslav

1824 - Zdislava

1825 - Stanislav: zdedil chrudimskou pobocku

1830 - Blahoslava

1833 - Vaclav: zdedil pardubickou pobocku

Heslo Ladislav Jan Pospisil je prevzato z Wikipedie, za spravnost obsahu ale nemuzeme rucit (Wikipedie, internetova encyklopedie,  kterou muze upravovat a prispivat do ni kazdy) http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/514598-ladislav-jan-pospisil
"Ladislav Jan Pospíšil (1848 - 1893) byl knihkupec, nakladatel a politik.
Jeho nejvýznamnější funkcí byla funkce náměstka starosty města Hradec Králové.

V této funkci se zasloužil o zrušení královehradecké vojenské pevnosti v roce 1893 a o prodej jejích pozemků městu Hradec Králové, což ve svém důsledku umožnilo další rozvoj města.

Na jeho památku byla jeho jménem pojmenována nově vzniklá Pospíšilova třída a rovněž mu byl postaven v roce 1933 pomník, jehož autorem je sochař Josef Škoda."

Dalsim zdrojem informaci je Jan Hostivit Pospisil. Personalni bibliografie k 210. vyroci narozeni. Hradec Kralove: Okresni knihovna, 1995.

"J. H. Pospisil, puv. jm. Jan Frantisek. Hostivitem ho pojmenoval J.L.Ziegler pro Pospisilovu prislovecnou pohostinnost a z dobove zaliby pro symbolicka, ryze cesky znejici jmena...."