Jan Hertvík z Rušinova

Text dotazu

Pracuji jako kronikářka obce Rušinov . Připravujeme informační tabuli pro
turisty a návštěvníky , kteří mají zájem poznat historii našeho
místa.Hledáme proto vše , co by nám osobnost Jana Hertvíka co nejvíce
přiblížilo. V místních kronikách jsem byla dosud jen málo úspěšná. Předem
děkuji za jakoukoliv pomoc.

Odpověď

Dobrý den,
nejvíce informací k osobě Jana Hertvíka z Rušinova nabízí kniha Aloise
Klause: Lichnice : studie místopisná i historická (1898). Kniha je volně dostupná v rámci systému Kramerius:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShowMonograph.do?id=18773 . Strany 70 -
79 jsou věnovány osobě Jana z Hertvíka z Rušinova. Mimo jiné se zde můžete dočíst, že Jan Hertvík pocházel z rodu vladyků z Ostružna. Tito vladykové vlastnili obce Ostužno, Špačice, Bestvina a Rušinov. V roce 1415 je Hertvíkovo jméno uvedeno na listině, jež byla zaslána českými pány do Kostnice. Na počátku husitských válek patřil mezi orebity, poté mezi sirotky. Od roku 1429 spravoval Lichnici a Oheb a později zastával úřad čáslavského hejtmana.

Informaci o tom, že měl Jan Hertvík syna Hertvíka mladšího, jsme nalezli v
publikaci:
* VOJKOVSKÝ, Rostislav. Lichnice : zřícenina hradu východně od Čáslavi. 1.
vyd. Dobrá : Beatris, 2008 dotisk.

Jeho erb zakreslený Augustem Sedláčkem můžete nalézt ve třetím svazku knihy:
* SEDLÁČEK, August. Atlasy erbů a pečetí české a moravské středověké šlechty. 1. vyd. Praha : Academia, 2002. str.78-79.
Pečeť Jana Hertvíka z Rušinova zde uvedena není).

Erb i se stručným popisem rodu je uveden také v knize:
* MYSLIVEČEK, Milan. Velký erbovník : encyklopedie rodů a erbů v zemích Koruny české. 2. sv. 1. vyd. Plzeň : Fraus, 2005-2006. str. 169.

Jan Hertvík z Rušinova je dále zmíněn v publikacích:

* JUROK, Jiří. Příčiny, struktury a osobnosti husitské revoluce. 1.vyd.
České Budějovice : Veduta, 2006. str.43, 51, 217.

* ŠMAHEL, František. Husitská revoluce. III, Kronika válečných let. 1. vyd.
Praha : Historický ústav Akademie věd České republiky, 1993. str. 218 a 229.

*  BARTOŠ, F. M. České dějiny. Díl 2. Část 8, Husitská revoluce. 2. [část], Vláda bratrstev a její pád 1426-1437. 1. vyd. Praha : Academia, 1966. str.9, 188, 189, 214.

* ČERMÁK, Kliment. Hrad Lichnice v Čáslavsku : přehled dějů. V Čáslavi :
[s.n., 1897]
(publikace je dostupná v rámci systému Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/ )

Další informace by mohly obsahovat publikace uveřejněné na stránkách Prozatimní české heraldické knihovny:
 http://www.historie.hranet.cz/heraldika/