Jan Florian Hamerschmidt

Text dotazu

Dobry den,existuje překlad do češtiny Hamerscmidtova Prodromus gloriae pragenae? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

předpokládáme, že Prodromus gloriae Pragenae vyšel pouze v latinské verzi a do češtiny nebyl přeložen. Konzultovali jsme dotaz i s pracovníky Oddělení rukopisů a starých tisků NK ČR, kteří nám informaci potvrdili. Doporučujeme i studium odborné literatury o Hammerschmidtovi. Její seznam naleznete v Lexikonu české literatury, sv. H-J (1993).

Z Lexikonu uvádíme:

…rozsahově největší dílo H., Prodromus gloriae Pragenae (Posel slávy pražské), které v popisných pojednáních o kostelech a klášterech, významných stavbách, světských i duchovních hodnostářích, městské správě, sněmech, kultuře, pozoruhodných událostech, přírodních katastrofách aj. zužitkovává poznatkové výsledky autorových četných rukopisných monografií (mj. o sněmech Království českého a o historii pražské univerzity). Kronikářsky pojatý pandán tohoto díla História Pragensis… zůstal v rukopise (pouze závěrečná partie o údobí 1691 – 1733 byla 1891 vydána časopisecky)…

Zdroj: Lexikon české literatury: osobnosti, díla, instituce. Praha: Academia, 1985-2008.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:350c67530701bd96b0bf41c06bd0bfc7

K latinskému dílu Prodromus... je níže uvedený záznam s možností plného textu:

     Hlavni zahlavi      Hammerschmidt, Jan Florian, 1652-1735

     Nazev               Prodromus gloriae Pragense continens urbium pragenarum fundationes, pragensium a fide Christi suscepta.../ a Joanne Floriano Hammerschmid

     Nakl. udaje         Vetero-Pragae : typis & impensis Wolffgangi Wickhart, 1723

     Popis (rozsah)      [18], 816, [11] s., 1 pril. ; 4 (36 cm)

     Odkazy              http://books.google.cz/books?vid=NKP:1002041993&printsec=frontcover - Digitalizovany dokument

     Ve fondu            ABA001 -- sign. Cheb 08/151

     Dalsi puvodce       a Germetem, Bernard Henricus

     Dalsi puvodce       Mayer z Mayern, Daniel Josef Ignac, 1656-1733

     Dalsi puvodce       Wickhart, Wolfgang, -1726

     Dalsi puvodce       Hiebel, Johann, 1681-1755

     Dalsi puvodce       Rentz, Michael Jindrich, 1698-1758

     Dalsi puvodce       Montalegre, Johann Daniel de, 1697-1768

     Poznamka            Typograficky popis: Sazba antikvou a kursivou per extensum, ziva zahlavi, arabska paginace, poznamky pod carou, marginalie, signatury )(4-)()()(1, A4-Mmmmm2,     strankove kustody

     Poznamka            Vyzdoba: Inicialy, vlysy, ozdobne linky, koncove vinety, vinetky z ozdubek

     Poznamka            Ilustrace: Medirytovy frontispis signovany Hiebelem, Rentzem a de Montalegrem (portret J. F. Hammerschidta neseny putti, alegoricke postavy)

     Skupina Konspektu   094 - Stare tisky

     Pozn. k vazbe       Vazba kuze na dreve, hrbet s peti vazy, na hrbete kozeny stitek, na deskach slepotiskovy ramec, zbytek jedne spony, vybledla modra orizka

     Driv. majitel       Klaster frantiskanu (Cheb, Cesko)

     Driv. majitel       Praha Cesko

     Pozn. k provenienci Na titulnim listu ovalne razitko, kulate razitko a razitko se signaturou, vse chebskych frantiskanu

                         tistena vlastnicka znacka - razitko

    Google              NKP:1002041993

     System. cislo       005298809

Další odkaz s informacemi o díle Progromus...jsme našli v knize o Michaelu Rentzovi:

"v okruhu časných Šporkových zakázek, z nichž hned v prvém roce umělcova působení v Kuksu ostře vybočila titulní rytina ke spisu Progromus gloriae Pragenae Jana Floriána Hammerschmieda (1652 - 1735), úvod k popisu pražských památek...; vlastní popis Gloria Pragensis... zůstal už jen v rukopise.

Čerpáno z: ŠERÝCH, Jiří. Michael Rentz fecit: Michael Jindřich Rentz, dvorní rytec hraběte Šporka. Praha: Karolinum, 2007.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:2d7a64f0-2113-11e6-aec6-001018b5eb5c