Jan Evangelista Purkyně

Text dotazu

Prosím o informaci, o rodičích, případně prarodičích Jana Evangelisty Purkyněho. Děkuji

Odpověď

Ve zdrojích dostupných v Národní knihovně ČR jsme nalezli zmínku pouze o rodičích Jana Evangelisty Purkyně.
- Jan Evangelista Purkyně se narodil 18. prosince 1787 v Libochovicích na Litoměřicku jako nejstarší syn Josefa Purkyně, hospodářského úředníka na panství knížat Dietrichsteinů, a Rosalie roz. Šafránkové. Rodina Purkyňů pocházela z Litoměřic. Otec J.E.P. zemřel již roku 1793 ve svých čtyřiceti letech, tedy když bylo Janovi pouhých šest let. Jan měl ještě dva bratry - Emanuela a Josefa. Matka Purkyňovi zemřela v říjnu roku 1834.
Informace jsme čerpali ze serveru Velikáni.cz: referáty, životopisy, díla, zajímavosti. Článek o J.E.Purkyně http://www.velikani.cz/index2.php?kat=ostve&zdroj=purkyneje .
V knize Galerie nesmrtelných: Češi a Moravané, svazek 1. Třebíč: Vydavatelství Drahomír Rybníček, 1998, se o rodičích J.E.Purkyně můžeme ještě dovědět toto:
- po otcově smrti se malému Janovi hodně věnovala matka, zejména po večerech, které věnovali předčítání, a jakmile Jan v libochovické škole sám zvládl základ rodného jazyka, obstarávala mu české knihy a časopisy, dodávané proslulou Krameriovou expedicí. S radostí přijala, že ze všech svazků, které se mu tehdy dostaly do rukou, ho nejvíce zaujalo Komenského dílo Orbis pictus - a že by tedy syn, jehož další láskou byla příroda, z níž už mnohé poznal za života a pod vlivem otce, mohl zdárně směřovat k dráze učitelské.