Jan Drozd Romanticky vecer u Tisy

Text dotazu

Dobry den, potrebuji najit text (nebo citaci) povidky od J. Drozda Romanticky vecer u Tisy. Mel vyjit v Lidovych novinach v roce 1942 nebo 1943, neznam ovsem datum vydani, ani cislo novin. Dekuji za radu.

Odpověď

Dobrý den,

hledani clanku publikovanych v dennim tisku bez blizsiho urceni doby vydani je bohuzel velmi komplikovane. Predpokladame, ze mate na mysli Jana Drozda
(27.1.1914 v Bordovicich u Frenstatu pod Radhostem - 15.5.2005). Podle Literarniho slovniku Severni Moravy a Slezska (1945-2000) zil J.Drozd od svych osmi let s rodinou v narodnostne smisenem prostredni vychodniho Slovenska. Casopisecky debutoval v Lidovych novinach v roce 1943, dale prispival do Lidove demokracie, Nove svobody, Cerveneho kvetu, Moravskoslezskeho dne, Alternativy Novy a do denniho tisku. Autor ve svych prozach bohate vyuzil svou znalost slovensko-madarskeho pomezi a Podkarpatske Rusi. Vami zminovane povidce se tematicky nejvice podobaji povidky z knihy Smutek z milovani, v prvni z nich (Piroska) se dokonce zminuje reka Tisa.

DROZD, Jan. Smutek z milovani : (milostne balady) ; Zivot na hrane. 1. vyd. V Senove u Ostravy : Tilia, 2006. 238 s. ISBN 80-86904-12-1.

MALKOVA, Iva; URBANOVA, Svatava. Literarni slovnik Severni Moravy a Slezska (1945-2000). Olomouc : Votobia ; Ustav pro regionalni studia OU Ostrava, 2001. s. 66-67. ISBN 80-7198-515-5.

V dostupnych pramenech se nam bohuzel vice informaci k Drozdove publikovani v dennim tisku nepodarilo nalezt. V clankove bibliografii ANL
(http://sigma.nkp.cz/cze/anl) se nachazi nekolik zaznamu rozhovoru s J.Drozdem a clanku o J.Drozdovi. Mozna by se Vam v nich podarilo nalezt podrobnejsi informace. Doporucili bychom Vam kontaktovat Ustav pro ceskou literaturu AV CR (http://www.ucl.cas.cz/). V Bibliografii do roku 1945, kterou Ustav zpracovava, (http://isis.ucl.cas.cz/?form=ret) sice hledana povidka neni, ale pracovnici Ustavu pro ceskou literaturu by Vam mohli poradit dalsi zdroje. Poradit by Vam snad mohli i v Ustavu pro regionalni studia Ostravske university (http://urs.osu.cz/), ktery se autorsky spolupodilel na Literarnim slovniku Severni Moravy a Slezska.