Jan Amos Komenský, rodopis

Text dotazu

Potřebovala bych vědět něco málo o rodičích, příbuzných a předcích Jana Amose Komenského. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, Jan Amos Komenský pocházel z měšťanské obchodnické rodiny, která žila v oblasti kolem Uherského Brodu. Příjmení "Komenský" nebylo původním příjmením rodiny - bylo vzato od názvu vesnice Komňa, ve které žila část rodu Komenských. Jejich předkové používali příjmení "Segeš" a na Moravu přišli pravděpodobně z tehdejších Uher. Nejstarší záznamy o Segeších v Komni jsou z r. 1531-1547, a to o Janu Segešovi, zákupním fojtu (což však nevylučuje, že Segešovi mohli zde žít dříve - je doloženo, že v Uherském Brodě byli usedli již  v r. 1492).
Komenského otec, Martin Komenský, pocházel z Komně, nějakou dobu bydlel však i v Uherském Brodě. Původ matky, Anny Komenské, není znám. Spekuluje se, že mohla být spříbuzněná s Adamem Janovem, který vlastnil v Komni pudu. Martin Komenský s manželkou Annou vychovali pět děti: čtyři dcery (Kateřinu, Zuzanu, Markétu a Ludmilu) a jediného syna Jana. Narodily se v letech 1570-1592, Jan byl tedy nejmladší ze všech sourozenců. Tři dcery se vdály do měšťanských rodin v Uherském Brodě, nejmladší Ludmila zemřela ve věku asi třinácti let. Po smrti rodičů, kteří zemřeli krátce po sobě v r. 1604 v Uherském Brodě, péči nad dvanáctiletým Janem se ujala Martinova sestra a Janova teta Zuzana Nohálová ze Strážnice.

Pro více informaci doporučuji knihu Františka Vyskočila Jan Amos Komenský : kapitoly o jeho předcích, rodičích, příbuzných a místě narození, kde jsou tyto otázky podrobně zpracovány.

Zdroj:

Vyskočil, F.: Jan Amos Komenský : kapitoly o jeho předcích, rodičích, příbuzných a místě narození. Brno: Blok, 1990.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

16.10.2008 14:32

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu