Vysvětlení pojmů regionalismus, regionalistika, regionalizace v literatuře

Text dotazu

Jakýkoliv titul literatury, kde najdu stručnou a rychlou orientaci v pojmech regionalismu, regionalistika, regionalizace - ne skripta

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Termíny regionalistika a regionalizace jsou stručně zachycené v Malé encyklopedii regionalistiky (Mates P., Wokoun R., Praha: Prospektrum, 2001). Heslo regionalismus najdete ve výkladových slovnících a encyklopediích, např. Akademický slovník cizích slov, sv. II., Příruční slovník naučný, sv. III, Příruční slovník jazyka českého, sv. IV. Všechny tři termíny jsou podrobněji vysvětlené ve vysokoškolské učebnici Úvod do regionálních věd a veřejné správy (kol. autorů., Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2004). Všechny tyto zmíněné tituly máme k dispozici ve studovně Knihovny města Plzně k prezenčnímu studiu, poslední jmenovaná učebnice jde zapůjčit i absenčně v některých našich odděleních (viz on-line katalog KMP). Dále můžeme doporučit odborné knihy Základy regionálních věd a veřejné správy (Wokoun R., Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2011), Úvod do regionálních a správních věd: vybrané kapitoly (Kadeřábková J., Praha: Codex Bohemia, 1996), Region, regionalismus a regionální literatura (Martinek L., Opava: Slezská univerzita v Opavě, 2007), Region, regionalistika, regionalismus a regionalisté (Holub Z., České Budejovice: Vysoká škola evropských a regionálních studií, 2007). Tyto publikace najdete ve fondu SVKPK (Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje). Vašemu požadavku by mohl vyhovovat také Výkladový slovník regionální a strukturální politiky Evropské unie (Wokoun R., Lukáš Z. a Kouřilová,J., Praha: IFEC, 2002). Slovník však není k dispozici v plzeňských knihovnách, lze však případně využít meziknihovní výpůjční službu. Zajímavé a přehledné pojetí nabízí také elektronický dokument Regionalistika, regionalizace, regionalismus (aplikace PowerPoint) od Ing. Pavla Honzíka; dostupný volně na internetu: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:r0LoUWpKoO0J:www.sszp.kt.cz/spolecne/download_soubor.php%3Fids%3D367+&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

Použité zdroje

Souborný katalog České republiky, katalog Knihovny města Plzně, internet