Jakých strašidel se v minulosti obávali lidé žijící na území celého Lednicko-valtického areálu a proč.

Text dotazu

Dobrý den, prosím o odpověď na otázku: Jakých strašidel se v minulosti obávali lidé žijící na území celého Lednicko-valtického areálu a proč? A jsou nějaká strašidla, která strašila či straší na významných památkách v této oblasti?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

zdá se, že s Lednicko-valtickým areálem je spojeno pouze jedno strašidlo, a to přízrak černého rytíře či kostlivce na třínohém vraníkovi.

"O tajemném přízraku

O půlnoci se v lednickém zámeckém parku zjevuje černý rytíř. Z dálky se blíží dusot koně, pak se objeví muž v černém plášti až po zem, nemá tvář a z kapuce do tmy svítí holá lebka. Jeho vraník kulhá, neb má jen tři nohy. Chvilku se projíždí, pak zamíří k rybníku. Vstoupí do  vody a jede dál a dál, až zmizí i s koněm pod hladinou."

(Zdroj: ŠKÁPÍKOVÁ, Jitka. Velká kniha pověstí z našich hradů a zámků. Vyd. 1. Praha: Československý spisovatel, 2012. s. 248 )

Obdobnou pověst můžete nalézt i v knize:

DAVID, Petr a SOUKUP, Vladimír. Za strašidly na hrady a zámky: 50 rodinných výletů. Vyd. 2. Praha: Ikar, 2012. 232 s. ISBN 978-80-249-1961-4.§

Zcela nejčastěji je ve spojení se zámkem v Lednici vypravována pověst o původu rodu Lichtenštejnů.  V souvislosti s okolím zámku a přilehlých vesnic jsou v knihách uvedeny ještě pověsti o kovářce - čarodějnici (ŠKÁPÍKOVÁ, Jitka, 2012, s. 249), panském mlýnu (MOYZESOVÁ, Naďa, 2005, s. 140) či pomníku "facka", Hubertově kapli či kolu Jiřího Birky (BENEŠ, Bohuslav,1998).

V těchto příbězích již ovšem nevystupují strašidla jako taková.

Použité a doporučené zdroje:

ŠKÁPÍKOVÁ, Jitka. Velká kniha pověstí z našich hradů a zámků. Vyd. 1. Praha: Československý spisovatel, 2012. 518 s. ISBN 978-80-7459-079-5.

MOYZESOVÁ, Naďa. Pověsti hradů a zámků: Morava a Slezsko. Vyd. 1. V Praze: XYZ, 2005. 286 s. Mýty, legendy, báje. ISBN 80-86864-34-0.

BENEŠ, Bohuslav, ed. et al. Kde modrý plamének hoří: pověsti z kraje pod Lopeníkem, Buchlovem a Pálavou. Břeclav: Moraviapress, 1998. 182 s. ISBN 80-86181-12-X.

KALLÁB, Karel. Pověsti hradů moravských a slezských. 2. vyd., (v této podobě 1.). Praha: Melantrich, 1996. 388 s. ISBN 80-7023-235-8.