Jaký zákon(jeho číslo, paragraf) specifikuje a definuje v českém právním řádu slovo bezdomovec?

Text dotazu

Definice říká, že bezdomovec je člověk bez státního občanství a domovského práva. Ale nevím, jak přesně zní tato norma, v jakém je paragrafu atd. Potřebuji zkrátka udat přesný zdroj do odborné práce.

Odpověď

Dobrý den,

 právní definice říká, že bezdomovec je osoba bez státního občanství. Domovská práva se v tomto kontextu u slova bezdomovec vůbec neobjevovala. Z právního hlediska je bezdomovcem člověk bez státní příslušnosti. Použití tohoto termínu najdete především v Zákoně č. 186/2013 Sb. o státním občanství a o změně některých zákonů (Díl 2, par. 5) a v Zákoně č. 301/2000 Sb. o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů (Díl 4, par. 36). Zákon především dává právní rámec sňatkům s bezdomovci a nově narozeným dětem, informuje, jak získat státní občanství ČR.