jaký význam má slovo "nový" v seznamu poddaných podle víry z roku 1651

Text dotazu

Můj předek je v tomto seznamu uveden jako "nový". Znamená to, že odněkud přišel a začal hospodařit na opuštěném pozemku?
Všichni poddaní někomu patřili. Byl to uprchlík z jiného panství? Nebo to byl dospívající mladík, který odešel z domova a osamostatnil se na uvolněném pozemku? Může to mít i jiný význam?

Odpověď

Dobrý den,

posílám Vám odpověď paní profesorky Hany Pátkové, pedagožky Katedry pomocných věd historických a archivního studia

FF UK.

Podle jejího sdělení z dotazu nevyplývá, z kterého svazku Soupisu Váš údaj pochází, takže nemůže ověřit přesné zněni. Nicméně pravděpodobně šlo o nově se usadivšího člověka. Zdaleka ne všichni obyvatelé Čech, uvedení v Soupisu, byli poddaní vrchnosti, na jejímž panství žili - mohli být též poddanými někoho jiného - to bývá v textu uvedeno - nebo poddaní vůbec nebyli (ti jsou označeni jako svobodni nebo nepoddaní). Z jiného panství bylo možné samozřejmě utéci, ale bylo možné odejít i legálně - vyžádat si od vrchnosti propuštěni, k čemuž skutečně docházelo.