jaký význam má slovo "nový" v seznamu poddaných podle víry z roku 1651

Text dotazu

Můj předek je v tomto seznamu uveden jako "nový". Znamená to, že odněkud přišel a začal hospodařit na opuštěném pozemku?
Všichni poddaní někomu patřili. Byl to uprchlík z jiného panství? Nebo to byl dospívající mladík, který odešel z domova a osamostatnil se na uvolněném pozemku? Může to mít i jiný význam?

Odpověď

Dobrý den,

posílám Vám odpověď paní profesorky Hany Pátkové, pedagožky Katedry pomocných věd historických a archivního studia

FF UK.

Podle jejího sdělení z dotazu nevyplývá, z kterého svazku Soupisu Váš údaj pochází, takže nemůže ověřit přesné zněni. Nicméně pravděpodobně šlo o nově se usadivšího člověka. Zdaleka ne všichni obyvatelé Čech, uvedení v Soupisu, byli poddaní vrchnosti, na jejímž panství žili - mohli být též poddanými někoho jiného - to bývá v textu uvedeno - nebo poddaní vůbec nebyli (ti jsou označeni jako svobodni nebo nepoddaní). Z jiného panství bylo možné samozřejmě utéci, ale bylo možné odejít i legálně - vyžádat si od vrchnosti propuštěni, k čemuž skutečně docházelo. 
----------

 

Obor

Antropologie, etnografie

Okres

--

Knihovna

Knihovna Filozofické fakulty UK

Datum zadání dotazu

14.03.2018 22:45

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu