Jaký význam má: "házíš po mě hnůj"

Text dotazu

Jaký význam má: "házíš po mě hnůj"
Lze ho použít, když člověk pravdivě informuje o chování někoho druhého. případně přímo dotčenou osobu, jako výtku, napomenutí, nebo upozornění na nevhodnost takového chování?

Odpověď

Dobrý den,

házet/kydat hnůj na někoho - znamená někoho urazit, pošpinit něčí čest, dotknout se něčí cti, neoprávněně a nestydatě, bezostyšně někoho pomlouvat nebo se o něm urážlivě vyjadřovat apod.

Použité zdroje

Slovník české frazeologie a idiomatiky. Výrazy slovesné. Praha, 1994.