jaký umělecký směr je pán prstenu: společenstvo prstenu?

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych vědět jaký umělecký směr má společenstvo prstenu. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

kniha Společenstvo Prstenu je prvním ze svazků slavné trilogie Pán prstenů od Johna Ronalda Reuena Tolkiena.

Určit žánr tohoto díla není složité - sám Tolkien je považován se svým dílem za otce žánru fantasy.

Fantasy je svébytný umělecký žánr, užívaný především v literatuře a filmu, založený především na užití magie a jiných nadpřirozených prvků (bájné bytosti, bohové, netypické bytosti).

Původ žánru je v lidové tvořivosti a lidské fantazii, pravděpodobně zatupuje dřívější mýty, báje, pohádky, středověké legendy a rytířské eposy. Právě trilogie Pán prstenů je považována za pilíř tohoto žánru.

Tolkien získal v roce 1919 v Oxfordu diplom staroanglického jazyka a literatury. Od roku 1920 vyučoval angličtinu na univerzitě v Leedsu. Po pěti letech se stal v tomto oboru profesorem.

Během svého dlouhého života zveřejnil množství odborných literárně historických studií a řadu drobných pohádkových příběhů. Proslavil se ovšem teprve v podstatě pohádkovou knihou Hobit (The Hobbit; 1937, česky 1979), na níž později navázal trilogií Pán prstenů (The Lord of The Rings; 1954-5, česky 1990-2) a epos Silmarillion (The Silmarillion; 1977, česky poprvé 1992).

Všechna tato díla těží z autorovy vynikající znalosti starogermánské a keltské mytologie, odehrávající se ve fiktivních krajích a přinášejí obecné poselství o smyslu života a dějin.

Tolkien miloval společnost a také anglický venkov, podle nějž vytvořil i domov Hobitů, jedněch z hrdinů jeho knih, který nazval Kraj. Několik svých knih dokonce sám ilustroval, protože byl i zručný malíř.

Použité zdroje:

LEPILOVÁ, Květuše. Cesty ke čtenářství: vyprávějte si s námi!. 1. vyd. Brno: Edika, 2014. 168 s. ISBN 978-80-266-0112-8.

DAY, David. Průvodce světem J.R.R. Tolkiena. Překlad Stanislava Pošustová-Menšíková. 2., opr. a dopl. vyd. Praha: Paseka, 2003. 271 s. ISBN 80-7185-540-5.

CARPENTER, Humphrey. J.R.R. Tolkien: životopis. Překlad Stanislava Pošustová-Menšíková. Vydání druhé, v Argu první. Praha: Argo, 2017. 340 stran, 16 nečíslovaných stran obrazových příloh. ISBN 978-80-257-2092-9.

COREN, Michael. Život pána prstenů: J.R.R. Tolkien. Překlad Radvan Markus. Vyd. 1. Praha: Baronet, 2002. 141 s. ISBN 80-7214-459-6.

https://www.databazeknih.cz/zivotopis/john-ronald-reuel-tolkien-7

https://www.databazeknih.cz/knihy/pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-2