Jaký klasifikační systém knih se používá ve VKOL?

Text dotazu

Dobrý den,
Nedávno jsem byla skrze známé z USA obeznámena s podrobnostmi o fungování tamních vědeckých a univerzitních knihoven, kde si člověk žádaný titul i ve velkých knihovnách často musí hledat sám. Byli proto velmi překvani, když jsem je informovala, že u nás si jen knihu "objednáme" na internetuho a za dvě hodiny si pro ni můžeme zajít, což velmi oceňuji.
Ale zpět k mému dotazu. V USA využívají buď Deweyho decimální systém, nebo systém knihovny americkéhi kongresu. Wikipedie mi dokázala sdělit o obou základní informace, ale již jsem nenašla, jaký systém vlastně používají knihovny v naší zemi. Vím uze to, že na ČVUT používají také klasifikační systém knihovny amerického Kongresu.
Podívala jsem se na knížky a je mi jasné, že čísla na nich musí mít význam a řád. Bohužel, nevím jaký.
Děkuji za odpověď na tento dotaz.
S přáním hezkého dne,
Alexandra Novotná.

Odpověď

Dobrý den,

u nás v knihovně a většina českých knihoven z klasifikačních systémů používá MDT (Mezinárodní desetinné třídění). Když si  rozkliknete záznam knihy, toto třídění najdete v jeho spodní částí (viz příloha) a Konspekt.

Číslo, co je na naší knize, je signatura, která označuje její umístění ve skladu. To je naše vlastní označení, nemá souvislost se žádným klasifikačním systémem.

Přílohy

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

Olomouc

Knihovna

Vědecká knihovna v Olomouci

Datum zadání dotazu

20.07.2015 21:23

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu