Jaký je význam slova "Takovost"?

Text dotazu

Co to znamená? Zřejmě to má souvislost s buddhismem. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

podle slibu posílám odpověď knihovníka Ústavu Dálného východu FF UK.

Kolega našel odpověď na Váš dotaz v:

 Nyanatiloka: Buddhistocký slovník. Praha, Dharmagaia 2009.

 Tathatá (tathatā): “takovost”, označuje pevně danou povahu (bháva) všech věcí.

 Miltner, Vladimír: Malá encyklopedie buddhismu. Praha, Práce 1997

 Tathata doslovně “takovost”, v pojetí mahájány jediná opravdová přirozenost všech věcí tak, jak skutečně jsou, a nikoli, jak se zvnějšku jeví. V Buddhávatansakasútře se píše: “Není aní jediné bytosti ani věci, která by neměla takovost. Je to jen vinou nicotných myšlenek a citů, že si toho všechny bytosti nejsou vědomy.”