Jaký je rozdíl mezi vymknutím a vykloubením?

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli se slova vymknutí a vykloubení označují ten samý stav kloubu, tedy že kost je vychýlena z kloubní jamky.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

ano, je to tak jak píšete.  Pro Vaši informaci cituji z Velkého lékařského slovníku:

"Luxace -  luxatio – vymknutí kloubu, vykloubení. Kloubní zranění, při němž se kloubní plochy vychylují ze svého obvyklého postavení a nedotýkají se. Luxace se projeví bolestí, ztížením až nemožností pohybu, deformací kloubu. Léčba spočívá v repozici a znehybnění kloubu.

Subluxace - neúplné vykloubení. Na rozdíl od úplného vykloubení se kloubní plošky ještě částečně dotýkají

Habituální luxace je často se opakující luxace v jednom kloubu jako následek porušeného kloubního pouzdra a kloubních vazů. Někdy je nutná operace."

Odkazy:

Vokurka, Martin a kol. Velký lékařský slovník. 9. aktualiz. vyd. Praha: Maxdorf, ©2009. 1159 s. ISBN 978-80-7345-202-5.

http://lekarske.slovniky.cz/pojem/luxace

Použité zdroje

Vokurka, Martin a kol. Velký lékařský slovník. 9. aktualiz. vyd. Praha: Maxdorf, ©2009. 1159 s. ISBN 978-80-7345-202-5.

http://lekarske.slovniky.cz/pojem/luxace