Jaký je rozdíl mezi slovy poldr a polder?

Text dotazu

Dobrý den,
jaký je rozdíl mezi slovy poldr a polder? Co znamenají?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

podle knihy BRADNOVÁ, Hana, ed. aj. Encyklopedický slovník. 1. vyd. Praha: Odeon, 1993. 1253 s. Klub čtenářů. Rodinný klub; sv. 679. ISBN 80-207-0438-8. označuje slovo „polder“ vysušené zúrodněné dno bývalého šelfového moře, chráněné hrázemi proti zaplavení, zejména při pobřeží Severního moře. 1)

Slovo poldr může označovat stejný jev, častěji se u nás ale používá jako název nádrže sloužící k zachycení vody při povodňových stavech.

Rozeznáváme poldry suché a polosuché. Suché poldry nemají žádné stálé nadržení vody a celý jejich objem je určen pro zachycování vody z povodní. Polosuché poldry mají trvalé částečné nadržení vody, které udržuje paty hráze ve vlhkém stavu a plní ekologické funkce menší vodní plochy. Zátopovou plochu polosuchého poldru vyplňují vedle stálého nadržení další prvky, které snášejí zatopení (tůně, mokřady, vrbové háje) a jsou cenné z pohledu přírody a krajiny. 2)

Použité zdroje

1) knihy BRADNOVÁ, Hana, ed. aj. Encyklopedický slovník. 1. vyd. Praha: Odeon, 1993. 1253 s. Klub čtenářů. Rodinný klub; sv. 679. ISBN 80-207-0438-8.

2) http://www.dotace.nature.cz/voda-opatreni/poldry.html