Jaký je rozdíl mezi mořem a zálivem?

Text dotazu

V některých zdrojích jsem nalezla, že rozdíl není žádný. Jiné záliv vidí jako část moře, která je obklopena pevninou ze tří stran.

Odpověď

Dobrý den,

podle Ottova slovníku naučného znamená moře (z latin. mare = název pro souvislé vodstvo světa a jeho části)  je veškerá souvislá vodní hmota, jež pokrývá větší část zemského povrchu. Přibližné hodnoty jsou 142 mil.km2 veškeré pevniny a 368 mil.km2 rozloha moře.

Plocha moře se dělí především na tři velké  oceány ( název pochází z řec.mythologie : Okeanos byl jedním z Titanů), za jejichž hranice se považují poledníky nejjižnějších mysů , tj. oceán Atlantský, Indický a Tichý (Pacifik). K tomu přistupují moře  vedlejší, a to jednak  vnitřní, sevřená souší a spojená s oceány jen průlivy, jednak okrajová, která souvisí široce pouze na jedné straně s oceány.

Záliv  je část moře vybíhající do souše. Úžina (průliv) je poměrně úzká přirozená spojka dvou větších vodních ploch a mívá proto velkou hodnotu dopravní, politickou a strategickou (Gibraltar, Bospor a Dardanely, Aden, aj)

Záliv vniká tam, kde pobřeží moře nebo jezera svírá úhel menší než 180 stupňů (Terstský záliv), někdy je to část moře spojená průlivem se širým mořem (Perský záliv), nebo se uvádí jako samostatné moře (Středozemní moře vzhledem k Atlantskému oceánu).

I u nás se často používá místo slova záliv zátoka, která obyčejně označuje záhyb říčního břehu.

Zálivy vedle ostrovů tvoří dohromady hlavní znaky jednotlivých typů pobřeží a proto se často mluví o fjordech a pobřeží. Úzký, dlouhý záliv někdy nazýváme chobotem.

Masarykův slovník definuje záliv jako "část moře vybíhající do pevniny tak, že se do ní viditelně zařezává a že je ze značné části na svém obvodu obklopena suchou zemí".

Co do tvaru rozeznává zálivy  otevřené (pevninou nejméně obklíčené), chobotovité,  nálevkovité, aj. Menší zálivy obyčejně jmenujeme zátokami, ale je-li záliv příliš velký a má svou charakterově významnou svéráznost, dostává obyčejně jméno moře (Bílé, Žluté, Středozemní, apod.)

Zálivy jsou vlastně  i různě zvlněné pobřežní tvary (fjordy, riasy). Záliv bývá obyčejně mělčí než okolní moře (oceán) a mívá  výhodné podmínky k zakládání přístavů a má svou cenu z hlediska hospodářského a dopravního.