Jaký je rozdíl mezi dehtem a kolomazí?

Text dotazu

Zajímal by mne hlavně rozdíl ve středověku. Jediné co jsem zjistil, že kolomaz se vyráběla v milířích a dehet v dehtových jamách nebo pecích.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

prověřili jsme literaturu k Vašemu dotazu. Ve zdrojích Národní knihovny jsme nenalezli žádnou, ale v Souborném katalogu Akademie věd ČR, jsme nalezli záznam o článku z Časopisu Společnosti přátel starožitností českých Roč. 100, č. 1 (1992), s. 13-25 100:1 :

Středověká dehtařská výroba dehtu a smoly na Příbramsku I : výzkum dehtařského pracoviště u Stěžova / Karel Nováček, Pavel Vařeka.

Dokument lze získat přímo v katalogu, Souborný katalog AV ČR, http://www.lib.cas.cz/online-katalogy/souborne-katalogy/báze KNA01, záznam číslo 000291572 :

a dále pak článek Tradiční výroba dehtu a kolomazí na adrese : files.ucl.webnode.cz/.../Woitsch_AT-2011_dehet.pdf.

Na doplnění zasíláme základní informace o dehtu a kolomazi :

dehet = tmavý, páchnoucí produkt složený převážně z organických sloučenin, vznikající při suché destilaci kamenného uhlí = černouhelný dehet, hnědého uhlí = hnědouhelný dehet, dřeva=dřevný dehet a rašeliny.

Kolomaz = mazivo z minerálních dehtových a pryskyřičných olejů s přídavkem vápna, mastku nebo sádry, užívané pro ložiska pomaloběžných kol.

Encyklopedie Universum.Praha : Odeon 2000

Podle Ottova slovníku naučného ( Praha J.Otto 1893), vzniká dehet destilací uhlíkaté sloučeniny, tedy dříví, uhlí, kostí, aj. Největší technícký význam má dehet z uhlí a mezi těmito  dehet kamenouhelný, Kolomaz je vazká polotekutá látka, obyčejně smíšenina dehtu s nějakým tukem, jímž se mazaly nápravy u vozů, aby se zmírnilo jejich tření a aby se nerozpalovaly.