Jaký je původ/vývoj slova HOJNOST ?

Text dotazu

Dobrý den,
snažím se dohledat původ/vývoj slova hojnost. Můžete mi prosím pomoci?

Jaký je původ/vývoj slova HOJNOST? Která synonyma jsou mu významově úplně nejblíže?

Hezký den

Odpověď

Dobrý den,

nejprve uvádíme význam slova "hojnost" podle Slovníku spisovné češtiny:

"hojný příd. vyskytující se ve velkém množství, bohatý 2: hojná pastva, úroda;
hojně přísl.: hojně navštívené představení;
hojnost, -i ž: hojnost masa; mít všeho hojnost; léta hojnosti bohatství, blahobytu"

a podle Slovníku spisovného jazyka českého:

"hojnost, -i ž.
1. (čeho) množství, dostatek, nadbytek (op. nedostatek): h. zvěře, ryb; h. výrobků; shromáždit h. knih; mít všeho, ve všem h.
2. blahobyt, zámožnost, bohatství (op. bída): žít v h-i; být zvyklý na h.; léta h-i; vesnické svátky h-i posvícení; roh h-i; bohyně úrody a h-i
hojný příd.
1. takový, kterého je více než dostatečné, značné množství, vyskytující se ve velikém množství; četný, mnohý, bohatý: h-é zásoby; h-é pití a jedení; h-á pastva; h-á úroda; h. pot; kraj s h-mi srážkami; přijít v h-ém počtu; vyskytovat se v h-é míře, h-ou měrou
†2. (čím, nač) mající hojnost, nadbytek něčeho, oplývající, bohatý: duben h. vodou, říjen pivem (pořek.);
 přísl. hojně (*hojno): h. někoho obdarovat; dát někomu h. peněz; h. navštívená schůze, o krádežích a loupežích hojno ted spáchaných všude si vypravovali (Jir.);
 podst. hojnost v. t."
V Českém etymologickém slovníku je uveden tento výklad:
"hojný, hojnost. Stč. (staročeský) hoj "hojnost" z psl. (praslovanského) *gojь téhož významu. Dále viz hojit se a žít."
Podle tohoto výkladu vzniklo z praslovanského slova gojь staročeské slovo hoj a z něj postupnými změnami vznikl výraz "hojnost"

Uvádíme také výklad slova "hoj", na který byl v předchozím hesle odkaz.
"hoj citosl. Spojuje se s psl. (praslovanským) *gojь "hojnost", ale spíš je to jen přirozený projev emocí jako u hej ap."
Ve Stručném etymologickém slovníku jazyka českého je u tohoto hesla také poznámka: "Význam radosti související s pocitem hojnosti".

Podle této poznámky by se tedy dalo říci, že slovo "hojnost" mohlo vzniknout z citoslovce, kterým byla vyjadřována radost na hojností něčeho (bohatstvím).
Tento etymologický výklad však není stoprocentní, u hesla "hojný", které je uvedeno výše byla v Českém etymologické slovníku poznámka, že tento výraz není doložen a "...rekonstruuje se pomocí historicko-srovnávací metody...".

Dále jsme prošli dva slovníky synonym, které uvádějí pro slovo "hojnost" tato synonyma:
Slovník synonym a frazeologismů:
Hojnost - nadbytek, četnost, blahobyt, zámožnost, bohatství, bohatost¨

Slovník českých synonym:
Hojnost - dostatek, množství (něčeho), nadbytek, blahobyt, zámožnost, bohatství
ABZ slovník českých synonym, který je přístupný online uvádí jako synonymu také slovo bujnost.

Použité zdroje

Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=hojnost&Hledej=Hledej

HOLUB, Josef a Stanislav LYER. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1992, 483 s. ISBN 80-04-23715-0.

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Vyd. 1. Voznice: Leda, 2001, 752 s. ISBN 80-85927-85-3.

BEČKA, Josef Václav. Slovník synonym a frazeologismů. 1. vyd. Praha: Novinář, 1979, 431 s.

PALA, Karel a Jan VŠIANSKÝ. Slovník českých synonym. 3., dopl. vyd. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2000, 479 s. ISBN 80-7106-450-5.

http://www.slovnik-synonym.[…]efix&cizi_slovo=hojnost