Jaký je původ symbolu boha Veleše - "rohatého trojúhelníku"?

Text dotazu

Dobrý den,
před nějakou dobou jsem si všimla spojení tohoto symbolu: https://i00.eu/img/596/1024x1024w/6u8sqhzi/3840.webp se slovanským bohem Velešem. Možná jsem na to jen dříve nenatrefila, ale i tam mi objevní symbolu přišlo takové nové... Zajímá mě, jaký je jeho původ? Jestli jde o novodobý symbol nebo je znám už od předkřesťanských dob?
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

nahlédli jsme do níže uvedených publikací a absolventských prací. Bohužel jsme zde nic o Vámi uvedeném symbolu nenašli. Pouze to, že Veles byl v jednom ze svých aspektů považován za dobytčího boha, ale i boha úrody. Jde tedy říci, že jde o boha blahobytu jako takového. Ovšem Velesova úloha je komplikovanější a protože to není předmětem Vašeho dotazu, pouze Vás v případném zájmu o toto téma odkážeme na seznam knih a prací zabývajících se bohem Velesem či slovanským náboženstvím jako takovým.

Odpověď na otázku po původu symbolu jsme nalezli v anglicky zpracovaném hesle Veles na Wikipedii. Zde je uvedeno, že se jedná o novodobý symbol používaný v prostředí příslušníků novopohanské víry  hlásící se k tradici slovanského náboženství. Jedná se o tzv. Rodnověří.

Použité zdroje

PITRO, Martin a Petr VOKÁČ. Bohové dávných Slovanů. Praha: ISV, 2002. s. 46. ISBN 80-85866-91-9.

https://en.wikipedia.org/wiki/Veles_(god)

https://en.wikipedia.org/wiki/Slavic_Native_Faith

Rozšiřující seznam relevantní literatury a zdrojů o slovanském náboženství:

VÁŇA, Zdeněk et al. Svět slovanských bohů a démonů. Praha: Panorama, 1990. s. 75. ISBN 80-7038-187-6

PROFANTOVÁ, Naďa a Martin PROFANT. Encyklopedie slovanských bohů a mýtů. Praha: Libri, 2004. s. [1a]. ISBN 80-7277-219-8.

TÉRA, Michal. Perun - bůh hromovládce: sonda do slovanského archaického náboženství. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2009.

Dunda, Jiří. Archaické slovanské náboženství z pohledu komparativní mytologie .Religionistika. Ústav filosofie a religionistiky. Univerzita Karlova v Praze, 2012.

Šebetovská, Michaela. Veles - slovanské božstvo v komparativní perspektivě. Religionistika. Ústav filosofie a religionistiky. Univerzita Karlova. 2017.

http://rodnavira.cz/