Jaký je původ slova 'zemlbába'?

Text dotazu

Zajímal by mě vznik a původ slova 'zemlbába'. Vím, že se jedná o lidový název pro žemlovku. První část slova pochází zřejmě z německého překladu žemle, ale proč přídavek bába? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v etymologických slovnících pouze toto:

žemle - od stč.; slc. žemľa, stpol.l a nář. žemla. Z něm. Semmel, což je z lat. simila - jemná mouka, původu dále neznámého

bába - lidový název jistých nákypů nebo pečiva, též bahuba Jg; odtud (tak slc.) bábovka, pův. forma na pečení báby, pak pečivo z ní, nář. babůfka, bábovica, babník, bábovník, babiereň = forma na bábu (dále viz příloha)

 

Další informace vám mohou poskytnout pracovníci Ústavu pro jazyk český Akademie věd ve své jazykové poradně na adrese:http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html

Použité zdroje

HUGO, Jan, ed. Slovník nespisovné češtiny: argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost: historie a původ slov. 2., rozš. vyd. Praha: Maxdorf, ©2006. 460 s. ISBN 80-7345-098-4.

MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Vyd. 2., opr. a dopl. Praha: Academia, 1968.

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Praha: Voznice, 2001. ISBN 80-85927-85-3.

Přílohy

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

Olomouc

Knihovna

Vědecká knihovna v Olomouci

Datum zadání dotazu

31.08.2016 23:45

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu