Jaký je původ místopisného jména jihočeské vesnice Putim?

Text dotazu

Našel jsem několikero výkladů:
- od slova "put/puť" (putování)
- od slova "putiti" (špatně, těžkopádně pracovat)
- od osobního jména "Put(h)a"
- od osobního jména "Putim"

Děkuji za odpověď

Odpověď

Vážený pane ...,

z knihy Zeměpisná jména v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: "Putim (žen.), ves v již. Čechách, již. od Písku - Pův. tvrz s románský kostelem (v 15. stol. přestavěným v gotickém slohu) vznikla asi koncem 11. stol. na knížecím majetku. Břetislav II. daroval osadu ostrovskému klášteru, který zde zřídil faru a obec připojil k píseckému hradu. Od r. 1420 patřila převážně k městu Písku jako poddanská ves. MJ se poprvé připomíná r. 1148 (Putim): je odvozeno starobylou přivlas. příponou -jb z OJ Putim (tj. slovesné příčestí trpné od základu put-  "putovat") a znamenalo "Putimův (dvůr)".

Z knihy Putim své kroniky netají "Jak skutečně vznikl název Putim, nevíme. Z minulosti se zachovaly jen některé úvahy. Název Putim se odvozoval od Půty z Rýzenburka anebo od slova "putovati". A to proto, že v dávné minulosti vedla Putimí zemská stezka, po níž putovali lidé za obchodem. Podle lidové tradice dostala obec název Putim proto, že stavení byla umístěna pod kostelem - pod tým kopcem, tedy "podtým" a z toho tedy Putim. Skutečnou pravdu se už asi nikdy nedovíme. Nicméně je zajímavé, jak obec v průběhu let své jméno měnila. O tom nás informují různé historické prameny takto: v roce 1350 se Putim nazývala Puthým, v roce 1385 se už píše bez "h", tedy Putým, v roce 1405 se píše s krátkým "ý", a to: Putym, v roce 1740 uvádí historik Schaller název Butim a rovněž v době německé okupace v letech 1938-1945 nesla obec, kromě svého českého názvu také ještě název "Butim".

Použité zdroje

LUTTERER, Ivan - ŠRÁMEK, Rudolf. Zeměpisná jména v Čechách, na Moravě a ve Slezsku : Slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. 1. vyd.
Havlíčkův Brod : Tobiáš, 1997. 317 s. ISBN 80-85808-50-1.

WRETZLOVÁ-PIXOVÁ, Anna. Putim své kroniky netají. Praha : Ewa Edition, 1992. 80 s. ISBN 80-900175-9-2.