Původ místních jmen Bedihošť, Okříšky, Libice nad Doubravou a Ždírec (okr. Jihlava)

Text dotazu

Jaký je, prosím, původ místních jmen: Bedihošť, Okříšky, Libice nad Doubravou a Ždírec (okr. Jihlava)? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

název Bedihošť je odvozený od osobního jména Bedihost odvozený od jména Brihost. Jméno Bdihost je odvozené ze sloves bdít (bdieti) a host (gost).

  • HOSÁK, Ladislav a Rudolf ŠRÁMEK. Místní jména na Moravě a ve Slezsku. Praha: Academia, 1970-1980, s. 57.

Okříšky se původně nazývaly Okřešice (Ockrziessicz). Stejně se nazývala i další ves Okřešice a stejně jako první jmenovaná, i tato se nacházela blízko Třebíče. Aby však nedocházelo k zaměňování vesnic mezi sebou, první zmíněné Okřešice změnily název na zdrobnělinu Okříšky. Již z roku 1466 je doložen tvar Oškříčky. Slovo Oškořice (zdrobnělina na Oškříčky) je odvozené od osobního jména Okřěsa (srov. Okraša, Oskora), a to je odvozené od slovesa okřesiti (se) nebo vzkřísiti (se).

  • HOSÁK, Ladislav a Rudolf ŠRÁMEK. Místní jména na Moravě a ve Slezsku. Praha: Academia, 1980. sv. 2, s. 166.

Libice nad Doubravou – nejstarší útvar jména byl Lubiac, který vznikl z osobního jména Lubiata a znamenal Lubiatův dvůr. Jméno Lubiac se časem pozměnilo na Libiec a dále zúžením na Libíc. Následně z nepřímých pádů „v Libíci, do Libíce“ až k začátku užívání zkráceného i – Libice.

  • PROFOUS, Antonín, Jan SVOBODA, Vladimír ŠMILAUER a Státní nakladatelství učebnic. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. Praha: Česká akademie věd a umění, 1949. sv. 2, s. 589.

Ždírec – německy se říkalo Sehrlenz a tato německá forma vznikla z českého jména Zžár s českou zdrobňovací příponou, která se časem nahradila příponou –lins. Žár neboli vypálená část lesa určená k osídlení a polnímu hospodářství. Vesnice s tímto názvem byly pravděpodobně založeny na místech vypáleného lesa.

  • PROFOUS, Antonín, Vladimír ŠMILAUER, Jan SVOBODA a Česká akademie věd a umění. Místní jména v Čechách: jejich vznik, pův. význam a změny. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1957. sv. 4, s. 816–817.
  • https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/zdirec-zdar