Jaký byl vztah mezi Jakubem Demlem a Pavlou Kytlicovou?

Text dotazu

Dobrý den,
zajímám se o život Jakuba Demla. V několika publikacích jsem narazil na jméno Pavla Kytlicová. Kdo to byl a jaký měla vztah k JD? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

o vztahu Jakuba Demla a Pavly Kytlicové jsou zmínky v několika knihách, článcích nebo příspěvcích.

Vztah spisovatelky Pavly Kytlicové k Jakubu Demlovi lze označit takto: byla mu přítelkyní, pomocnicí, vydavatelkou jeho díla, mecenáškou a rádkyní.

1. světovou válku prožil Jakub Deml v Jinošově u Náměště nad Oslavou. V roce 1918 mu vstoupila do života spisovatelka Pavla Kytlicová.

S ní odešel na Slovensko (1919-20) v očekávání správcovského místa na zámku v Topolčiankách. Místo ale nedostal, nakonec se usadili v Tasově, kde se Kytlicová stala vydavatelkou jeho knih a duší jeho tasovské "rodiny přátel". Zemřela v roce 1932.

Čerpáno z: MENCLOVÁ, Věra, VANĚK, Václav. Slovník českých spisovatelů. Praha: Libri, 2005. http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:e8fdddc0-9e72-11e5-82dc-5ef3fc9bb22f

Jakub Deml zemřel v Tasově a je pohřben po boku spisovatelky Pavly Kytlicové, s níž ho pojil silný citový vztah.

Prozaička Pavla Kytlicová (1874-1932) se narodila ve Vídni, prostředí tamější české menšiny také věnovala své vzpomínkové knihy.

 S Demlem se seznámila na sklonku první světové války, od roku 1921 až do své smrti s ním bydlela v Tasově. Vydala několik svazků jeho Šlépějí.

Zdroj: ŠTERMBERKOVÁ, Marie. Literatura v českých zemích. Praha: Fragment, 2000. http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:81705c20-b709-11e3-bb86-005056825209

Jakub Deml (1878-1961) byl knězem, spisovatelem a básníkem. Celý jeho život provázely rozličné skandály, pře a kritiky. Jeho osobitá představa kněžského poslání vedla k celé řadě sporů s církví, za což byl trestán opakovanými zákazy vykonávání kněžské funkce.

Kromě církve se dostával do rozličných roztržek např. s hnutím Katolické moderny či tělovýchovnou organizací Sokol.

Demlův odkaz zahrnuje rozsáhlou škálu děl čítající kolem 140 knih poezie i prózy, deníkových výpovědí, ve kterých glosoval všemožné dění kolem sebe.

Jakub Deml zemřel 10. února 1961 a pohřben byl v rodném Tasově, jejž po celý život tak miloval. Hrob, který sdílí se svou dlouholetou přítelkyní a mecenáškou, najdeme na hřbitově farního kostela sv. Petra a Pavla u zdi.

Zdroj:  Tvar: literární týdeník. Praha: Československý spisovatel, 4.3.2010. http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:a9f3bef0-02d6-11e7-97b4-5ef3fc9ae867