Jaký byl příbuzenský vztah mezi sv. Anežkou Českou a sv. Hedvikou Slezskou?

Text dotazu

O sv. Hedvice Slezské, k níž byla sv. Anežka Česká poslána na výchovu, se běžně píše, že byla Anežčinou tetou. V jakém přesnějším slova smyslu byly obě ženy příbuzné?

Odpověď

Dobrý den,

jak lze z níže citovaného dokumentu zjistit, tak Hedvika Slezská se téměř stala tchýní Anežky České. Ke sňatku vévodova syna s Anežkou však nedošlo, protože synové až na posledního zemřeli a posledního syna  Jindřicha si vzala Anežčina sestra Anna.

„Anežka jest poslána na sever od Čech do sousedního a pokročilejšího Slezska. Ve Slezsku totiž tou dobou duševně vládla kněžna Hedvika, mající již tehdy pověst svatosti a všech křesťanských ctností, jež mravy zušlechťují. Hedvika provdala se za muže drsného, jak již přídomek jeho naznačuje, jejž mu kronikáři pozdější přidali, snad vzhledem k jeho jemné, vzdělané a ušlechtilé manželce. Byl to Jindřich L, příjmením Bradatý nebo Vousatý. Hedvika pocházela z ušlechtilého rodu hrabat a markrabí meránských. Její otec byl Berthold IV. z Andechsu a matka její Anežka, hraběnka z Rochlic. Ale také její výchova a vzdělání nemělo býti domácí, nýbrž bylo svěřeno jednomu z nejmodernějších výchovných ústavů ženských: klášteru benediktinek v Kitzingách. Sotva dvanáctiletá jest provdána rodiči vévodovi vratislavskému a lehnickému Jindřichu Bradatému.   …..  Když byla Anežce tři léta, poslána byla se starší sestrou Annou do klášterní školy cisterciaček v Třebenicích. Snad byl tehdy plán dvojího sňatku dcer Přemyslových se syny vévody vratislavského a lehnického. Starší sestře Anně bylo tehdy asi deset let. Než po brzké smrti dvou starších synů vévodových: Boleslava a Konráda s nejmladším Jindřichem zasnoubena byla skutečně starší Anna, a to asi ve 12. roce svého věku, tedy okolo roku 1216. К vlastnímu zasnoubení Anežky však nedošlo.“

Použité zdroje

VYSKOČIL, Jan Kapistrán. Blahoslavená Anežka Česká: kulturní obraz světice 13. století. V Praze: Universum, 1933 [v tiráži 1934]. s. 59. Dostupné také z: http://kramerius5.nkp.cz/[…]/uuid:e889e650-bafa-11e5-b770-5ef3fc9ae867