Jakou práci vykonával v hornictví stahovač

Text dotazu

Jakou funkci či práci vykonával horník stahovač v dolech na černé uhlí

Odpověď

Dobrý den,

 horník stahovač byl nejmladší dělník v dole. Jeho funkce bylo stahovat nakopané uhlí pomocí široké motyky.

V přístupných oblastech dolů stahovali nakopané uhlí v truhlících pomocí desek. Do truhlíků se vešlo 10 až 15 kg uhlí.

Při delších vzdálenostech byli stahovači v řadách za sebou a každý posunul uhlí jen o několik metrů.

V organizovaném systému práce v dolech existovala přísná hierarchie. Na jejímž vrcholu byli kopáči, a poté ostatní.

Pomyslně nejníže byli běhači ( pomocníci havířů) a stahovači.

V praxi to znamenalo, že běhači a stahovači nesměli usednout během jídla vedle staršího havíře i kdyby to byl jejich otec.

Karel Fojtík dále uvádí, že zejména běhači museli při rozmluvě starších havířů stát opodál.

Podle Hornického slovníku sestaveném Dr. Ladislavem Janglem byl běhač:

Běhač – dělník, který ručně odváží vozíky, odbíhač, vozač.

Čerpáno z:

FOJTÍK, Karel. Rosicko-Oslavansko: život a kultura lidu v kamenouhelném revíru. Praha: Československá akademie věd, 1961.

Jangl, Ladislav. Hornický slovník. Komitét symposia Hornická Příbram ve vědě a technice. 1986.

HORNICKÝ SLOVNÍK (hornickyspolekstribro.cz)